Německo uvažuje, že změní kritéria hodnocení epidemie, aby odpovídala zatížení nemocnic

Němečtí epidemiologové zvažují změnu údajů, podle kterých hodnotí vývoj epidemie covidu-19. Vyplývá to z interního dokumentu Institutu Roberta Kocha (RKI), který v pondělí zveřejnil list Bild. V současnosti je hlavním indikátorem vývoje epidemie počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel, v budoucnosti by ale význam toho údaje měl být odsunut do pozadí.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Institut Roberta Kocha v pondělí uvedl, že na 100 tisíc obyvatel Německa připadá šest nových případů nákazy za posledních sedm dní. To je jedno z nejnižších čísel v Evropě | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna totiž tento ukazatel čím dál méně vypovídá o zátěži, kterou epidemie covidu-19 způsobuje zdravotnickým zařízením, uvedla agentura DPA.

„Vzhledem k tomu, že většina lidí v ohrožených skupinách je naočkována (proti covidu-19), tak vysoký výskyt (nákazy) nutně neznamená vyšší obsazenost jednotek intenzivní péče,“ uvedl Spahn.

Podle něj tento údaj je tudíž třeba doplnit o další ukazatele, například o počet hospitalizací.

Pro německé úřady je počet nově nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel hlavním ukazatelem šíření nákazy koronavirem v zemi. Podle něj byla nastavována také pandemická opatření.

42 % plně naočkovaných

Institut Roberta Kocha v pondělí uvedl, že na 100 tisíc obyvatel Německa připadá šest nových případů nákazy za posledních sedm dní. To je jedno z nejnižších čísel v Evropě.

Mutace koronaviru delta může v Německu brzy převládnout nad ostatními. Seehofer kritizuje UEFA

Číst článek

„To však neznamená, že jsme v normální situaci, pokud tím normálním míníme stav před pandemií,“ uvedl mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Podle něj situace v některých evropských zemích ukazuje, že počet případů nákazy se může rychle zvýšit.

V Německu dokončilo očkování proti covidu-19 zhruba 42 procent obyvatel. První dávku dostalo bezmála 60 procent obyvatel. Tempo očkování ale v posledních dnech zpomaluje.

Aby Německo nezažilo na podzim další vlnu epidemie covidu-19, je podle institutu nutné, aby bylo naočkováno alespoň 85 procent obyvatel starších 12 let a nejméně 90 procent obyvatel starších 60 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme