Neměla to snadné, přesto se prosadila, oceňují britští politici Thatcherovou

„Žena protikladů, která měla vždy na paměti prospěch Británie,“ ocenil bývalou premiérku Margaret Thatcherovou šéf vlády David Cameron. Učinil tak na mimořádné schůzi obou komor parlamentu k uctění památky zesnulé konzervativní političky. Thatcherová zemřela v pondělí ve věku 87 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron mluví o Margaret Thatcherové na mimořádné schůzi obou komor parlamentu k uctění její památky | Zdroj: Reuters

Cameron vyjádřil obdiv nad odhodlaností Margaret Thatcherové.

Mluvil o tom, kolik překážek musela překonat jako žena i jako politička, než se stala premiérkou. „Z krámku zelináře v Granthamu do nevyššího úřadu v zemi, a ona to dokázala," řekl. A zmínil se i o Praze.

„Nikdy nezapomněla na to, že Varšava, Praha, Budapešť, krásná evropská města, dočasně uvízla za železnou oponou. Miliony lidí v různých částech světa dnes vděčí za svobodu také Margaret Thatcherové," připomněl Cameron.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výroky, které zazněly v britském parlamentu na schůzi k uctění památky Margaret Thatcherové, zaznamenala Helena Berková

Ocenil, že zesnulé političce přišli vzdát hold i její odpůrci. „Vaše velkorysost vypovídá o síle a duchu britské demokracie víc než lidská slova," uvedl premiér.

Jedním z odpůrců Thatcherové je i vůdce opozičních labouristů Ed Miliband.

Oproti očekávání ale o omylech bývalé předsedkyně vlády nemluvil a soustředil se na její životní dráhu. Zmínil, že jako žena z chudých poměrů to měla ve své době těžké, přesto vystudovala Oxfordskou univerzitu, stala se v roce 1970 první ženou v kabinetu a v roce 1979 první britskou premiérkou.

Miliband se také projevil jako velkorysý politik. „S řadou jejích kroků nesouhlasím, ale vzdávám hold tomu, čeho dosáhla," prohlásil.

Operace True Blue

Pohřeb Margaret Thatcherové s vojenskými poctami se koná ve středu za přísných bezpečnostních opatření. Organizuje ho zvláštní komise a byl nazván operace True Blue - skutečná modrá, podle barvy konzervativců.

Mapa Londýna s vyznačením trasy smutečního průvodu k uctění památky Margaret Thatcherové | Foto: ČTK

V komisi jsou členové zpravodajské služby MI5, policie, zástupci Buckinghamského paláce, anglikánské církve, parlamentu i vlády.

Bezpečnostní opatření budou velice přísná vzhledem k oslavám barončiny smrti například v Glasgow nebo v Brixtonu, a také kvůli účasti královny a jejího manžela a dalších státníků.

Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme