Nemocnice musí odškodnit Polku za odmítnutí vyšetření

Ojedinělý rozsudek vynesl soud v severopolském Bialystoku. Jde v něm o odškodné za to, že lékař neumožnil těhotné pacientce provedení speciálního vyšetření. Nezjistilo se tak, že její dítě bude trpět těžkou genetickou chorobou. Výsledek vyšetření by podle polského práva dával matce možnost rozhodnout se pro interrupci. Soud přiznal rodičům dítěte odškodné. To je ale výrazně menší, než o jaké žádali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ultrazvuk

ultrazvuk

Manželé Barbara a Slawomir Wojnarowští bydlí v okresním městě Lomža vzdáleném asi 130 km severovýchodně od Varšavy. Před šesti lety se jim narodil syn Mateusz. Trpí vzácnou genetickou chorobou zvanou disproporcionální trpaslicismus. Projevuje se deformací končetin a kloubů, zatímco trup a hlava se mohou vyvíjet normálně. Dospělí lidé pak dorůstají výšky malého dítěte.

Když paní Barbara navzdory používání antikoncepce otěhotněla podruhé, obávala se, aby její další dítě netrpělo stejnou vadou. Požádala v okresní nemocnici, aby ji poslali na specializované prenatální vyšetření.

"Doktor mi zkrátka odmítl doporučení na takové vyšetření dát. Tvrdil mi, že naše první dítě je zcela zdravé a druhé bude také," řekla polské televizi Barbara Wojnarowska. Paní Barbaru lékař v okresní nemocnici obvinil z toho, že je psychicky nevyrovnaná a že si nemoc prvního dítěte vymyslila, aby měla důvod k provedení interrupce při druhém těhotenství. Neshledal důvody k tomu, poslat těhotnou na genetické vyšetření. V rozhovoru pro regionální deník uvedl, že prenatální vyšetření mají být ku prospěchu dítěte a k jeho léčení v těle matky.

V tomto případě ale mělo vyšetření zjistit onemocnění, které se léčit nedá a mělo matku ujistit v tom, že má nárok na interrupci. Takové vyšetření podle něj nemělo smysl. Podle jeho názoru totiž není těžká genetická vada důvodem k umělému přerušení těhotenství. Polské právo povoluje interrupce pouze ve velmi úzce vymezených případech. Například, pokud prenatální vyšetření prokáže, že existuje pravděpodobnost těžkého a neodstranitelného poškození plodu. Většina lékařů ve Varšavě to ví, ale lékař v provinční nemocnici o tom nechtěl slyšet.

"Žena, u které existuje vyšší riziko, že porodí dítě s nějakou vrozenou vadou, kterou je možné v prenatálním stádiu zjistit, má právo na takové vyšetření," řekl polské televizi specialista v oboru genetiky profesor Jacek Zareba. Na vyšetření se běžně posílají těhotné ženy starší 35 let.

Paní Barbara se jich ale nedomohla ani na ředitelství okresní nemocnice. Dozvěděla se tam, že i kdyby vyšetření prokázalo poškození plodu, v tomto zdravotnickém zařízení by stejně nikdo interrupci neprovedl. Manželům Wojnarowským se narodila dcera Monika, která je stejně postižená jako její bratr. Bude vyžadovat operace, rehabilitace a mimořádnou péči.

Její rodiče zažalovali nemocnici o částku 1 milionu 700 tisíc zlotých jako odškodné za odmítnutí vyšetření. Soud první instance a teď i odvolací soud ve správním centru vojvodství Bialystoku jim ale přiznal jen 60 tisíc zlotých - tedy asi 440 tisíc korun. Lékař v Lomži je vinen, že neposlal matku na genetické vyšetření.

Jde o první rozsudek v případu, kdy se rodiče na základě výsledku testů mohli rozhodnout nepřivést těžce postižené dítě na svět. Kdyby ovšem lékař nechal testy provést.

To, že se v Polsku upírá právo na interrupci i těm ženám, které na ni mají i podle velmi přísného zákona nárok, zkritizovala nedávno Komise pro lidská práva OSN. Překážkou v uplatňování zákona jsou totiž podle komise náboženské postoje některých lékařů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme