Nemocnice na Haiti nezvládají. Lidé umírají před jejich branami

Haiti se dočkalo první pomoci, ale zdaleka to nestačí. Port-au-Prince začíná pociťovat nedostatek pitné vody, sílí obavy z epidemií a z rabování. Pomoc záchranářů se soustřeďuje především na vyhledávání živých, odklízení trosek, obnovu komunikací a poskytnutí první pomoci zraněným.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti postihlo zemětřesení. | Foto: AFP

Podle posledních informací nezvládají místní špatně vybavené a poničené nemocnice nápor zraněných. I kolem nemocnic a provizorních stanovišť organizace Lékaři bez hranic jsou stále davy lidí, kteří zatím marně čekají na ošetření, přibývá také těch, kteří se pomoci nedočkali a na následky svých zranění zemřeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje Magdaléna Trusinová.

Podle Šimona Pánka, ředitele společnosti Člověk v tísni, se nedá čekat, že by se haitské úřady v následujících dnech nějak výrazně konsolidovaly. Velmi důležitou roli proto připisuje OSN a nevládním organizacím.

Na ostrově už přistála první letadla ze Spojených států. A je to jen první vlna americké pomoci. Z Francie odletěl tým pětašedesáti odborníků na rozebírání zřícených budov, Španělsko na Haiti vyslalo tři letadla záchranářů se stovkou tun stanů a pokrývek. Izrael posílá skupinu elitních armádních lékařů a inženýrů.

Dochází už k prvnímu rabování

Boj s následky zemětřesení probíhá zatím velmi nekoordinovaně. Lidé spali na ulicích. I ti, kdo mají domy, se v nich báli spát, protože nikdo neví, jestli není narušená statika, a bojí se také další vlny otřesů půdy. Ještě ke všemu v noci vypukla panika, protože se mezi lidmi na ulicích rozšířila fáma, že se k ostrovu blíží vlna tsunami.

Na Haiti už dochází také k prvnímu rabování. Mnohdy je to ale způsob, jak pomoci nejen sobě, ale i ostatním. Server BBC popisuje situaci jednadvacetiletého studenta Jamese, který za pomoci bratrů vyraboval supermarket, kde sebral rýži a vodu.

Tu přiděluje po kapkách příbuzným, které shromáždil do asi padesátičlenného tábora. James BBC řekl, že 'jestli chce mezinárodní společenství opravdu pomoci, mělo by dávat peníze přímo lidem, ne vládě, protože ta není schopná pomoc koordinovat.'

Alice Kottová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme