Nemocnice protestují proti reformě Obamacare. Ohrozí to ty nejchudší, vzkazují politikům

Asociace amerických nemocnic kritizuje návrh republikánů na změnu zdravotního pojištění. Tvrdí, že reforma takzvané Obamacare ohrozí hlavně chudší Američany. Návrh nového zákona ve čtvrtek schválil první z výborů amerického Kongresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedy sněmovny Reprezentantů Paul Ryan | Zdroj: Reuters

Organizace, která sdružuje asi pět tisíc amerických nemocnic, se bojí, že republikánský návrh dopadne hlavně na chudší Američany. Asociace naráží na tu část reformy, která počítá s radikální změnou takzvaného Medicaid - tedy programu, který poskytuje pojištění lidem s nižšími příjmy.

Proti návrhu se postavila i Americká lékařská asociace nebo Asociace hájící práva seniorů.

Podle předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana je ale reforma nutná. „Víme, že když nic neuděláme, systém zkolabuje. Pokud Obamacare jen zrušíme, systém zkolabuje taky. Proto musíme prosadit úplně nové řešení,“ řekl.

Republikáni představili náhradu Obamacare. Nesouhlasí s ní straničtí senátoři ani demokraté

Číst článek

Návrh reformy ale nemá jasnou podporu ani mezi samotnými republikány - konzervativní křídlo strany chce Obamacare zrušit bez náhrady.

Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů představili návrh v pondělí. „Přenáší moc z Washingtonu k Američanům," uvedl k tomu republikán Kevin Brady, předseda komise Sněmovny reprezentantů, která je za reformu zodpovědná.

Plán už schválil Výbor pro finanční zákonodárství Sněmovny reprezentantů. Členové výboru, který má na starosti daně, návrh odsouhlasili po 18 hodinách jednání. V debatě stále pokračuje Výbor pro energetiku a obchod, do jehož působnosti spadá i zdravotnictví. Po projednání ve výborech se bude plánem zabývat plénum Sněmovny reprezentantů a po něm Senát. V obou komorách mají republikáni převahu.

Na místo státních příspěvků chtějí republikáni zavést dobrovolné pojištění, které by bylo zvýhodněné pomocí slev na dani ve výši 2000 až 14 000 dolarů (50 tisíc až 360 tisíc korun).

Zachovat naopak chtějí povinnost pojišťoven přijímat i osoby, které již dříve trpěly nějakým onemocněním. Z ustanovení takzvané Obamacare by měla podle představ republikánů v platnosti zůstat také to, které umožňuje, aby mladí lidé do 26 let byli pojištěni spolu se svými rodiči.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme