Nemocniční pokoje ve Velké Británii jsou přeplněné, pacienti nespokojení

V Česku se plánuje rušení nemocnic a kritici varují, že budou přeplněné. Podobným problémem však nyní čelí Velká Británie. Nemocnicím chybí personál a pacienti si stěžují na dlouhé čekací doby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto) | Foto: Pavel Pavlas

Výroční zpráva o stavu bezplatného britského zdravotního systému NHS poukazuje na přeplněné nemocniční pokoje, nervózní personál, nespokojené a často agresivní pacienty a jejich příbuzné.

Špatný stav ve zdravotnictví potvrzuje i šéfka sdružení pacientů Katherine Murphyová, podle které se sestřičky ani netají tím, že nemají čas zajistit základy kvalitní péče a důstojného zacházení s pacienty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v britském zdravostnictví hovoří z Londýna zahraniční zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Přeplněnost nemocnic vede k horšímu zvládání infekcí, zvyšuje se pravděpodobnost chyb při podávání léků. Dvanáct zdravotnických zařízení má alarmující úmrtnost.

Podle ostrovních předpisů by britské nemocnice měly mít 85 procentní naplněnost.

Informační zdravotní agentura Dr. Foster však v průzkumu z let 2011 – 2012 zjistila, že v běžných nemocnicích ve všedních dnech jde o 88 procentní naplněnost.

V některých částech roku pak nastává vyloženě krize. Studie rovněž uvádí, že 29 procent lůžek zaujmou pacienti, kteří by hospitalizováni být vůbec nemuseli.

Podle lékařů se pak nedostává lůžek pro akutní případy a vzniká dominový efekt, kdy hlavně starší pacienti se ocitají na oddělení, kde se o ně personál nemůže adekvátně postarat.

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt však tvrdí, že lůžek v nemocnicích je dostatek, v průměru dvacet tisíc volných, a jde o pouze o otázku lepší organizace.

Za posledních pětadvacet let NHS v Anglii seškrtala třetinu lůžek, včetně čtyř tisíc od roku 2007

V Británii se také množí různé formy útoků na zdravotnický pesonál. Celkový počet útoků v bezplatném systému NHS se loni vypšlhal na číslo šedesát tisíc.

Nerozlišuje se však fyzické napadení a slovní útok, jde o součet nahlášených incidentů ze všech zdravotnických zařízení. Největší nárůst je v kategorii pacientů, kteří podstupovali léčbu a jejich stav k útoku mohl přispět.

Jinak společným jmenovatelem je celková atmosféra, frustrace, dlouhé čekací doby a nedostatek personálu, který komunikuje s pacienty.

Jiří Hošek, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme