Nemocný papež nečekaně pozdravil věřící z okna kliniky

Papež Jan Pavel II. dnes poprvé za 26 let pontifikátu nepožehnal osobně věřícím při tradiční nedělní modlitbě Anděl Páně. Po tracheotomii nemůže mluvit, jeho slova proto tlumočil věřícím na svatopetrském náměstí kardinál Sandri. Svatý otec se ale nečekaně objevil u okna římské kliniky Gemelli a alespoň gestem požehnal lidem shromážděným venku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. v okně kliniky Gemelli

Jan Pavel II. v okně kliniky Gemelli | Zdroj: ČTK

Strnule a křehce působící Jan Pavel II. se v okně apartmánu v desátém patře kliniky Gemelli, kde je hospitalizován, ukázal asi na dvě minuty. Podle televizních záběrů dvakrát udělal rukou znamení kříže. Poté zamával a ukázal si na hrdlo, které mu bylo operováno.

Nedělní modlitby na náměstí svatého Petra mezitím vedl kardinál Leonardo Sandri, který také přečetl papežovo poselství. "Děkuji vám z celého srdce a cítím, že jsem vám duchovně blízko... Žádám vás, abyste mě provázeli, především ve vašich modlitbách," tlumočil Sandri přání čtyřiaosmdesátiletého papeže.

Nedělní polední modlitba Anděl Páně se čte všude, kam papež zavítá a Jan Pavel II. tuto tradici udržuje od doby, co se stal papežem. Dokonce i čtyři dny po atentátu v květnu 1981, kdy byl těžce zraněn, požehnal věřícím prostřednictvím rozhlasu z nemocničního lůžka.

Jan Pavel II. byl hospitalizován ve čtvrtek kvůli náhlému zhoršení dýchání. V nemocnici musel podstoupit tracheotomii, tedy otevření dýchacího otvoru krkem přímo do průdušnice. Po operaci dýchal s pomocí respirátoru a lékaři mu zakázali několik dní mluvit.

Žaluzie jeho pokoje se dnes otevřely brzy ráno, což údajně svědčí o tom, že papež strávil další klidnou noc a jeho zdravotní stav je se zlepšuje. Lepší to být nemůže, odpověděl na dotazy novinářů ohledně papežova zdravotního stavu profesor Proletti, který vede skupinu lékařů pečujících o Jana Pavla II.

Kvůli tracheotomii nepřijímá papež žádné návštěvy, aby se nenakazil. Zítra se očekává nová lékařská zpráva, ale pravděpodobně ještě nepřinese odpověď na otázku, zda tracheotomie bude dočasná nebo trvalá. Ve vatikánských kruzích se nadále s rozhodností vylučuje papežova demise.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme