Nemocný papež překvapivě pozdravil věřící z okna

Papež Jan Pavel II. se dnes navzdory spekulacím o prudkém zhoršení zdraví překvapivě objevil v okně svého apartmá a beze slova požehnal věřícím shromážděným na náměstí Svatého Petra. Kvůli zdravotním potížím předtím zrušil svoji pravidelnou středeční audienci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

To, že Jan Pavel II. poutníky pozdraví z okna, Vatikán oznámil až na poslední chvíli. Nemocný papež v okně své rezidence setrval zhruba minutu. Před římskou bazilikou vyhlížela Svatého otce asi tisícovka věřících, především poutníků, kteří se do Říma každoročně sjíždějí slavit Velikonoce.

Naposledy se papež ukázal velmi krátce před veřejností, rovněž z okna své rezidence, v neděli. Vzápětí se rozšířily dohady, že jeho zdraví se prudce zhoršilo. Tyto informace byly ještě posíleny faktem, že Vatikán zrušil pravidelnou papežovu středeční generální audienci.

O zhoršování zdraví čtyřiaosmdesátiletého papeže, kterého trápí řada nemocí včetně Parkinsonovy choroby, psala řada italských listů. Agentura Apcom v úterý napsala, že Jan Pavel II. nereaguje dobře na léky a zvrací. Podle nejmenovaného zdroje prý trpí celkovou slabostí a silnými bolestmi hlavy.

Vatikán sice zprávy médií o další prodělané dýchací krizi dementoval, lékaři ale papeži museli vyměnit trubici, kterou po únorové tracheotomii dýchá, a přiznávají přetrvávající potíže s výživou. Duševně je papež podle Vatikánu zcela zdráv a nadále může řídit církev a přijímat důležitá rozhodnutí, jak to činil vždy.

Vatikán potvrdil, že v neděli papež udělí požehnání Urbi et Orbi, ale jeho účast na páteční křížové cestě u Kolosea se nečeká. Vedením velikonočních ceremonií už Jan Pavel II. pověřil některé kardinály.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme