‚Nemožné není francouzské.‘ Rekonstukce Notre-Dame pokračuje, katedrála se má otevřít v prosinci

Přesně před pěti lety Paříž a s ní celá Francie zatajily dech. Požár zachvátil jeden ze symbolů země a jednu z nejnavštěvovanějších památek, katedrálu Notre-Dame. Z její střechy spadla úzká věžička z 19. století, která se stala symbolem požáru i celé přestavby.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála se má veřejnosti znovu otevřít 8. prosince

Katedrála se má veřejnosti znovu otevřít 8. prosince | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Pamatuji si to velmi dobře. Šel jsem na metro směrem k Novému mostu. Všiml jsem si jiného světla než obvykle a lidí, kteří se dívali tím směrem. Otočil jsem se a viděl jsem dým. Nejdřív jsem si myslel, že hoří Justiční palác. Až pak jsem zjistil, že to je Notre-Dame,“ říká Pařížan Arnaud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Arnaud prodává knihy. Dřevěný stánek má na nábřeží u řeky Seiny s výhledem na katedrálu Notre-Dame. Na stejném místě byl i před pěti lety, když katedrála začala hořet.

„Říkali jsme si, kde se oheň zastaví. Když jsem se díval na ty malé hasiče, jak bojují s obrovskými plameny, tak jsem si říkal, že to k ničemu není. Byl to pocit beznaděje. Přešel jsem k nábřeží Montebello přímo před katedrálou. Řidiči tam zastavovali, vylézali z aut a fotili si ten požár.“

Požár vypukl kolem šesté hodiny večer. O necelé dvě hodiny později se zhroutil jeden ze symbolů katedrály – úzká věžička z 19. století. Spolu s ní spadla i část klenby.

Do otevření katedrály Notre-Dame zbývá necelý rok. Tesaři při práci využívají i techniky naučené v Česku

Číst článek

„Byl to neuvěřitelný pohled. Měla jsem husí kůži. Všichni jsme se báli, aby se nezhroutila i přední část katedrály,“ vzpomíná Collette, která na nábřeží u řeky Seiny prodává plakáty s herečkami Marilyn Monroe, Brigitt Bardotovou nebo zpěvákem Sergem Gainsbourgem.

Z hromady ale vytahuje i několik obrazů katedrály Notre-Dame, na kterou se při práci dívá už přes 40 let. Teď bedlivě sleduje i její přestavbu.

„Sleduji to alespoň z dálky. Dovnitř se nesmí. Přestavbu mají na starosti kompetentní lidé, pane. Je to francouzské know-how,“ říká.

‚Centrum, které vydrží.‘ Plavecký areál v Saint-Denis je největší nové sportoviště pro olympijské hry

Číst článek

„Rekonstrukce pokračuje dobře. Je to výborná práce. Řemeslníci jsou opravdu odborníci, umělci ve svých profesích. Ten pokrok je neuvěřitelný. Jak říkal Napoleon, nemožné není francouzské,“ říká Pařížan Julien.

Katedrála se má veřejnosti znovu otevřít 8. prosince. Do té doby se do rekonstrukce zapojí ještě stovky řemeslníků. Musí například zrekonstruovat olověnou střešní krytinu a vevnitř budou pokračovat restaurátorské i elektrotechnické práce.

Do konce roku stavitelé vyčerpají v přepočtu zhruba osmnáct miliard korun z více než 21 vybraných na přestavbu slavné památky. Jisté je, že rekonstrukce bude pokračovat i v dalším roce. Mecenáši souhlasili s využitím vybraných peněz na obnovu sakristie nebo rozet. Velkou přestavbu čeká i okolí katedrály.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme