Nemusí nahradit škodu 5 miliard. Soud rozhodl, že makléř Kerviel zaplatí bance jen milion

Jerôme Kerviel, bývalý makléř banky Société Générale, nebude muset svému bývalému zaměstnavateli zaplatit celou škodu, kterou mu způsobil. Podle soudu má zaplatit pouze odškodné ve výši jeden milión eur (asi 27 milionů korun).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerom Kerviel čeká v italském městě Ventimiglia a těší se velké pozornosti novinářů | Zdroj: Reuters

Kerviel způsobil podvodnými transakcemi bance škodu ve výši 4,9 miliardy eur (asi 132 milionů korun). Škodu mu soud první instance nařídil uhradit. Odvolací soud ale rozhodnutí zrušil a nyní rozhodl, že musí zaplatit výrazně nižší odškodné. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Podle vyšetřovatelů totiž banka nechala Kervielovi prostor pro to, aby zákon porušoval. Ta ale stále tvrdí, že o operacích, které jí přinesli miliardové ztráty, nevěděla. Makléř měl využít znalostí bezpečnostního systému a provádět neschválené operace.

Za zneužití důvěry banky byl již dříve odsouzen ke třem letům vězení, z kterých si však odseděl jen pár měsíců a poté byl předloni podmínečně propuštěn do domácího vězení.

Kerviel byl zatčen policií v lednu 2008. Podle žaloby měl makléř využít znalosti bezpečnostního systému banky Société Générale a provést řadu transakcí. Ty způsobily bance škody v hodnotě 4,9 miliardy eur.

Obviněný se hájil tím, že nadřízení o rizikových obchodech věděli. Dokonce ho k nim měli povzbuzovat, když se mu dařilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme