'Nemůžeme si dovolit být nepřipraveni.' Florida a Portoriko vyhlásily pohotovost kvůli hurikánu Irma

Florida a Portoriko vyhlásily stav pohotovosti kvůli hurikánu Irma, který míří na severovýchod karibské oblasti a v pondělí zesílil na čtvrtý z pětistupňové škály pro hurikány. Zatím není jasné, v jaké míře či zda vůbec zasáhne i jih USA, podle některých meteorologických výpočtů by už v pátek mohl dorazit na Floridu. Předtím se očekává, že minimálně okraj hurikánu zasáhne karibské ostrovy, včetně Portorika, Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

Tento článek je více než rok starý.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portoričané si dělají zásoby jídla a dalších nezbytností. Regál, který je běžně naplněný lahvemi s vodou, je nyní prázdný.

Portoričané si dělají zásoby jídla a dalších nezbytností. Regál, který je běžně naplněný lahvemi s vodou, je nyní prázdný. | Zdroj: Reuters

„Na Floridě se vždy připravujeme na nejhorší a doufáme v nejlepší, a i když přesná cesta Irmy není v tuto chvíli známa, nemůžeme si dovolit být nepřipraveni," uvedl v noci na úterý floridský guvernér Rick Scott poté, co vyhlásil stav pohotovosti ve všech okresech státu Florida.

Hurikán Irma sílí a míří do Karibiku. Může způsobit záplavy i sesuvy půdy

Číst článek

Na twitteru Scott poté napsal, že o situaci hovořil i s prezidentem Donaldem Trumpem.

Stav pohotovosti vyhlásil v pondělí i guvernér Portorika Ricardo Rosselló. Učinil tak ještě předtím, než americké Národní středisko pro hurikány (NHC) vydalo varování před hurikánem Irma pro Portoriko. Podle předpovědí by mohla Irma zasáhnout Portoriko ve středu.

Zrušené lety, uzavřené školy

V severovýchodním Karibiku, kde se nachází mimo jiné ostrovy Antigua a Barbuda, Montserrat, Guadeloupe či Dominika, už úřady také vydaly varování.

Zrušeny byly lety na místní letiště, uzavřeny byly školy a lidé byli vyzváni, aby zůstali doma. Tuto oblast by měl hurikán Irma zasáhnout už v úterý v noci místního času (středa ráno SELČ).

Satelitní snímek hurikánu Irma z 30. srpna 2017 | Foto: NASA/NOAA /Goddard Rapid Response Team | Zdroj: Reuters

Hurikán Irma nyní provází vítr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Meteorologové očekávají, že hurikán s sebou přinese silné deště, spadnout by mohlo až 25 centimetrů srážek. Obavy panují ze sesuvů půdy a až sedmimetrových mořských vln.

Hugo, Harvey, Irma

Irma se vytvořila minulý týden ve východním Atlantiku u Kapverdských ostrovů, kde vznikají bouře, jež patří k nejsilnějším v oblasti. Jednou z nich byl v roce 1989 hurikán Hugo, který dosáhl maximálního pátého stupně a v Karibiku a Jižní a Severní Karolíně si vyžádal přes 50 obětí.

Ke „kapverdským hurikánům" patřil také Ivan, který zasáhl v roce 2004 karibské ostrovy a Střední Ameriku a zabil na 92 osob.

Jih Spojených států zasáhl před více než týdnem hurikán Harvey, který zpustošil jih státu Texas a část státu Louisiana. Přinesl rekordní množství srážek, které způsobily rozsáhlé záplavy, a vyžádal si na 65 obětí. Škody se odhadují na 180 miliard dolarů, asi 3,9 bilionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme