Nemyslím si, že masakr v Port Saídu souvisel s fotbalem, říká kouč Soukup

Fotbalový trenér Miroslav Soukup v minulosti trénoval reprezentaci Egypta do 20 let, tamní stadiony i prostředí zná podrobně. A jak řekl v Ozvěnách dne, nemyslí si, že středeční masakr na stadionu v Port Saídu, při kterém zemřelo 79 lidí, souvisel s fotbalem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilnosti fotbalových fanoušků v Egyptě

Násilnosti fotbalových fanoušků v Egyptě | Zdroj: ČTK

Pane Soukupe, vy jste několik let v Egyptě působil, stadiony tedy znáte detailně. Když srovnáte bezpečnostní opatření v Evropě, to znamená kamerové systémy, poměrně důkladné bezpečnostní prohlídky u vchodů, funguje to v Egyptě podobně?

Musíme si představit, že Egypt je součást afrických států a oproti Evropě ty rozdíly jsou tam obrovské. Za mého působní za vlády Mubaraka pořadatelé nebyli rekrutovaní z řad klubů, jako tomu je v Evropě nebo u nás, za policejní podpory, ale v podstatě ta organizace zápasů byla čistě v rukou policejních a armádních generálů.

To znamená, že každému utkání byly účastny tři, čtyři tisíce vojáků, kteří seděli zároveň jako diváci v prvních řadách na tribunách, tak aby nedošlo ke vniknutí na hrací plochu. Dělali i bezpečnostní opatření při vstupu. Jinak celková organizace na stadionech je v podstatě chaotická, taková ta přesně místenková rezervace jednotlivých sedadel tam téměř neexistuje. V tomhle tom je samozřejmě obrovský rozdíl oproti organizaci v evropských zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O masakru na fotbalovém stadionu v Port Saídu jsme v Ozvěnách dne mluvili s trenérem a znalcem egyptského prostředí Miroslavem Soukupem

Vy jste byl osobně i na stadionu v Port Saídu, kde se masakr včera odehrál. Je na něm něco výjimečného, je třeba méně ohlídatelný než ostatní egyptské stadiony?

Ne, to si nemyslím. Tam samozřejmě velmi pomohlo organizování mistrovství světa dvacetiletých v roce 2007 a nemalá částka prostředků právě přišla na vylepšení a zkvalitnění celkového zázemí stadionu, co se týče i diváckých ochozů a všech bezpečnostních opatření. To znamená, Port Saíd byl stadion, kde se hrála jedna skupina mistrovství světa, takže naopak tomu ta situace pomohla. Na rozdíl od jiných, menších stadionů.

Ale já si nemyslím, že tohle to souviselo s fotbalem. Protože jsem byl zděšený touto informací, tak jsem ráno bezprostředně volal svému tlumočníkovi, který pro mě pracoval v Egyptě, a v podstatě se shoduju, a i ty názory se shodují s tím, že celá akce byla vyprovokovaná a nesouvisí bezprostředně s fotbalovou akcí.

Protože já vím dobře, že 80 procent fanoušků a lidí v Egyptě naopak podporuje klub Al Ahli, a troufnu si říct, že z těch 20 tisíc diváků, kteří na tom zápase byli, minimálně 15 tisíc fandilo Al Ahli. Navíc, domácí Al Masrí překvapivě vyhráli 3:1, takže oni neměli důvod napadat diváky soupeře. Takže se spíš přikláním na tu stranu, že to bylo vyprovokované generalitou a zastánci Mubarakova režimu.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme