'To není evropská solidarita.' Merkelová je proti spojování přijímání běženců s evropskými fondy

Německá kancléřka Angela Merkelová z Křesťanskodemokratické unie je proti tomu, aby se otázka přerozdělování uprchlíků spojovala s čerpáním evropských fondů. Řekla to v předtočeném interview, které bude v pondělí večer vysílat televize Phoenix a z něhož v předstihu citují německá média. Krácení evropských fondů zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky, požaduje kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

„Tak to také nejde," řekla německá kancléřka Angela Merkelová k návrhu šéfa sociálnědemokratické strany Martina Schulze.

Odmítnutí kvót je porušením unijního práva. Řízení jsme zahájit museli, vzkazuje Juncker Česku

Číst článek

Není podle ní možné, aby se jednotlivé země ze svých závazků prostě vykoupily. „To není evropská solidarita, kterou si představuji," poznamenala kancléřka s tím, že se chce nadále zasazovat za spravedlivé rozdělení běženců.

Mezi státy, které odmítají povinné přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie, patří země takzvané visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Praha odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů a žádné další už přijímat nechce.

Evropská komise v červnu vůči Česku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich postoji k přijímání uprchlíků zahájila řízení. Na větší solidaritu ostatních evropských zemí opakovaně apeluje Itálie, přes níž nyní do Evropy směruje nejvíce migrantů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme