Není jiná možnost než obnovit hraniční kontroly, prohlásil Donald Tusk

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska není jiná možnost než obnovení účinných hraničních kontrol. Řekl to po setkání s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem ve Vídni. Atény zase budou požadovat povinné přijímání uprchlíků členskými státy, upozornil řecký premiér Alexis Tsipras v rozhovoru pro německou televizi ZDF.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí prezident Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk

Budoucí prezident Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Foto: European Parliament

Poměrné přijímání běženců státy Evropské unie bude Tsipras prosazovat na pondělním summitu osmadvacítky a Turecka.

Donald Tusk upozornil, že obnovení účinných hraničních kontrol není snadné rozhodnutí. Jednat o něm podle něj musí všechny členské státy, jinak v unii hrozí krize důvěry.

Tusk do Vídně přijel nedlouho poté, co se pětice zemí – Rakousko, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko a Srbsko – dohodla na posílení hraničních kontrol. Rozhodnutí způsobilo, že se migranti začali hromadit v Řecku. Atény na schůzce přítomny nebyly.

Evropská komise pro Řecko, kde už uvízlo přes 20 tisíc uprchlíků, navrhne nouzovou humanitární pomoc. Potřebu zemi podpořit zdůraznil i Tusk.

Od Turecka, odkud míří většina uprchlíků dál do Evropy, předsedy Evropské rady očekává intenzivnější spolupráci. „O tom budu jednat během návštěvy Turecka ve čtvrtek a v pátek," oznámil.

ČTK, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme