Není žádný radikální islám, jsou jen radikální muslimové, říká belgický imám

Po útocích v Bruselu stále více Belgičanů volá po tom, aby stát vyřešil problém s radikalizovanými mladými muslimy. Několik stovek jich odešlo bojovat do Sýrie za takzvaný Islámský stát a po návratu představují velké bezpečnostní riziko. V radikalizaci se jim snaží bránit nejen úřady, ale i zástupci muslimské komunity. V Praze byl nedávno imám Sulayman Van Ael, který mladé Belgičany seznamuje s islámem na školách i v mešitách. Odrazuje je od radikálního islámu i cesty do Sýrie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický imám Sulayman Van Ael bojuje proti šíření radikálního islámu

Belgický imám Sulayman Van Ael bojuje proti šíření radikálního islámu | Foto: festival Jeden svět

Kdo jsou lidé, kdo odcházejí bojovat do Sýrie?

Jsou to tři druhy lidí. První z nich jsou choří lidé, kteří rádi zabíjejí. Chtějí vytvořit Islámský stát a bojovat za podobné teroristické skupiny.

Za druhé jsou to lidé, kteří tam jdou z humanitárních důvodů, mají v sobě lidskost, chtějí pomáhat, ať už sirotkům, nebo komukoli. Chtějí Syřanům pomoci a bojují s nimi bok po boku proti Asadovi. Oběma těmto skupinám říkám, ať to nedělají.

Přehrát

00:00 / 00:00

S belgickým islámským duchovním Suleymanem van Aelem, který se snaží bránit radikalizaci tamních mladých muslimů, mluvil Zdeněk Novák

Třetí skupina jsou pak lidé, kteří tam jdou vysloveně kvůli humanitární pomoci. Nikomu ale nedoporučujeme, aby tam jezdil jinak než přes uznávané organizace.

Čelíte radikálnímu islámu. Co odpovídáte těm, kteří tvrdí, že to, co říkáte o islámu, není skutečný islám?

Podle mě není žádný radikální islám, jsou jen radikální muslimové, kteří islám zneužívají k vlastním cílům. Pro mě je jen jeden islám, a to je ten, který není radikální. Těm, kdo si myslí opak, říkám, že islám a jeho texty neznají dostatečně.

Jako muslim nemůžu popírat, že v Koránu jsou verše o válce a vedení války. Muslimové, kteří tvrdí, že tam nic takového není, lžou. Ty verše tam jsou, problém je, že bychom jim měli rozumět v jejich původním kontextu, který je starý více než tisíc let. Když je z něj vytrhnete a přenesete je do dnešní doby, zneužíváte tím něco, co do dnešní doby nepatří a co je otázkou historie.

Setkáváte se s tím, že se mladí lidé přes internet spojili s nějakým radikálním imámem například ze Saúdské Arábie?

Máme tu imámy ze Saúdské Arábie, Jordánska, Kuvajtu nebo jiných zemí, kteří mladým lidem radí něco, co neodpovídá tomu, co dnes známe. Proto podporuji takové imámy, které sem nikdo nedovezl, ale vyrostli tady a znají hodnoty, jaké vyznáváme v zemi, ve které žijeme. Pracuji na tom, aby se mešity staly místem, kam někdo přijde na páteční kázání a odejde jako pozitivní a konstruktivní součást společnosti.

korán | Foto: Fotobanka Pixabay

Jak by mělo fungovat vzdělávání o islámu? Mělo by se regulovat to, kdo v Evropě může být imámem, a kdo ne?

Ano, měla by tu být organizace, která v Evropě dohlédne na to, že se k muslimům dostanou správné informace.

Měla by ta organizace spolupracovat s muslimskými zeměmi, jako je Saúdská Arábie?

Vůbec. Měla by být autonomní, nezávislá, čistě evropská. Myslím, že je celkově pokrytecké, když bojujeme proti Islámskému státu kvůli tomu, že lidem uřezávají hlavy a ruce, že diskriminují ženy. Ale Saúdská Arábie dělá totéž, jen má peníze. Našich hodnot bychom se však měli držet i za cenu toho, že budeme chudí.

Ale tady se lidé bojí. Sice víme, že zločiny páchá jen malá část muslimů, ale vidíme, že je páchají muslimové, a lidé se jich proto bojí.

Bylo by ode mě nesprávné, kdybych tvrdil, že ten strach není logický, ale živí ho jen velmi malá menšina, která nás, lidi z umírněného středu, tlačí k tomu, abychom muslimy stigmatizovali.

„ Podle mě není žádný radikální islám, jsou jen radikální muslimové, kteří islám zneužívají k vlastním cílům. Pro mě je jen jeden islám, a to je ten, který není radikální. Těm, kdo si myslí opak, říkám, že islám a jeho texty neznají dostatečně. “

Většina muslimů jen chce žít svoje normální životy. Mít práci, žít šťastný život. Platí daně jako ostatní. Když jsou v problémech, volají policii, když jdou k soudu, volají právníka. Pořád se na ně díváme jako na nějaký vnější element v naší společnosti, zatímco ve skutečnosti oni s námi budují naší zemi.

Žili jsme s nimi po desetiletí a nebyl s nimi problém, a teď jsme méně tolerantní k věcem, které byly kdysi normální. Ale takový nedostatek tolerance bude ty lidi jen radikalizovat.

My Evropané bychom měli být věrní svým vlastním hodnotám a soudit jednotlivce za to, co udělal on sám, a ne za to, co udělal někdo, kdo vypadá podobně nebo vyznává stejnou víru.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme