Němečtí neonacisté trénují pouliční boj a chystají se na ‚Den D‘. Akcí se účastní i Češi

Čím dál více neonacistů v Německu cíleně trénuje pouliční boj se svými protivníky. Pravicově extremistická scéna se také jako celek častěji orientuje na zprostředkovávání zážitků, které pomáhají ve financování komunity, propojování stávajících i náboru nových členů. Podle agentury DPA tato zjištění vyplývají ze zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu plní funkci kontrarozvědky.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Adolf byl nejlepší". Přívrženci ultrapravice na festivalu Schild und Schwert (Štít a meč), zkráceně SS, v Ostritzu. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Soutěže v bojových sportech, kterou neonacisté organizují, se účastní i Češi, napsal v sobotu deník Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ).

Odborník na pravicový extremismus ze saské pobočky kontrarozvědky Henry Krentz v sobotu novinám mediální skupiny Funke Mediengruppe řekl, že určité části scény se dokonce připravují na „Den D“, kdy má podle nich nastat zhroucení státních institucí, což vytvoří podmínky pro uchopení moci ve státě.

Němečtí neonacisté se setkávají v Česku a trénují střelbu, varuje spolková vláda

Číst článek

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) si všímá „trendu konkrétních příprav na pouliční boj“ a „rostoucí vojenskou připravenost“ neonacistů, kteří se věnují bojovým uměním. „Pozorujeme to zcela jasně a varujeme před tím, aby se cílený trénink na násilné akce podceňoval,“ uvádí.

Násilné konflikty

Ředitel zemského úřadu pro ochranu ústavy ve spolkové zemi Braniborsko Frank Nürnberger řekl: „O soutěžích v bojových sportech víme už mnoho let, ale jako kontrarozvědka registrujeme sílící připravenost pravicové extremistické scény trénovat za účelem násilných konfliktů s politickými protivníky.“

V uplynulých letech se podle zprávy BfV etablovaly zejména ve východním Německu skupiny pěstující bojové sporty. Akcí, na nichž kromě bojových umění probíhají také politické přednášky, se obvykle účastní stovky lidí.

‚Koncert se konal a bylo vyprodáno.‘ Italští neofašisté si Palachovu památku připomněli na venkově

Číst článek

Příkladem soutěží v bojových sportech je Kampf der Nibelungen (Souboj Nibelungů). Organizátoři uvádějí, že akce je určena nejen těm, kteří sportem žijí, ale také pro ty, kteří nechtějí žít pod jhem převládajícího mainstreamu.

Až 850 diváků a soutěžících

Loni v říjnu se Kampf der Nibelungen konal v saském městečku Ostritz u hranic s Polskem, kam přijeli již dříve odsouzení fotbaloví výtržníci a úřady sledovaní příznivci krajní pravice. Mnoho účastníků přijelo i z České republiky, Francie, Ruska či Ukrajiny, napsal list WAZ. BfV odhadla, že se zde sešlo 700 až 850 diváků a soutěžících.

Podle mluvčí pobočky BfV v Severním Porýní-Vestfálsku zvyšují soutěže v bojových sportech atraktivitu extremistické scény i pro fotbalové výtržníky a pravicově smýšlející rockery. Vzniká tak jakýsi „svět zážitků pravicového extremismu“.

Badatel v této oblasti Robert Claus souhlasí s tím, že bojové sporty jsou spolu s rockovou hudbou a fotbalovým výtržnictvím nosným prvkem pro pravicovou scénu orientovanou především na zážitky. Akce podle něj mohou sloužit k vzájemnému propojování, financování i náboru nových členů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme