Vůdce neonacistického hnutí The Base řídí organizaci z Ruska, FBI ji stíhá za teroristické aktivity

Zakladatel americké militantní neonacistické skupiny The Base (Základna) řídí organizaci z Ruska, odhalila BBC. Rinaldo Nazzaro vystupuje jako velitel pod přezdívkami. Organizaci The Base dlouhodobě sleduje americká FBI při boji proti terorismu. V lednu obvinili sedm údajných členů z různých trestných činů, včetně spáchání vraždy.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník Federálního úřadu pro vyšetřování (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Rinaldo Nazzaro vystupuje pod přezdívkami „Norman Spear“ nebo „Roman Wolf“. Před dvěma lety odešel s rodinou do Petrohradu. Jak uvádí BBC, dokumenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) popisují organizaci jako „rasově motivovanou násilnou extremistickou skupinou“, která „usiluje o urychlení pádu vlády Spojených států, vyvolání rasové války a vytvoření bílého etno-státu.“

Organizace byla založena v roce 2018. Příznivce získává online, komunikuje v šifrovaných aplikacích a vybízí k zapojení se do paramilitárních výcviků. Identita vůdce byla dlouhou dobu neznámá.

Kdo je to The Base?

  • malá militantní nenonacistická skupina, aktivní hlavně v USA
  • členové skupiny se profilují jako ochránci „evropské rasy“, která byla „infikovaná židovskými hodnotami"
  • skupina se organizuje hlavně ve virtuálním prostředí

Nazzaro ale k propagaci skupiny online používal fotografie sebe sama. V roce 2018 začal poprvé Základnu propagovat pod svými pseudonymy.

Britský The Guardian popisuje, že Nazzaro nemá žádnou viditelnou přítomnost na předních sociálních sítích, žádné publikované články se svým jménem a žádné profily v lokálních nebo celostátních médiích. Jediné zmínky, které ho s organizací spojují, jsou registrace společností a evidence v záznamech o nemovitostech.

Podpora teroristickýh skupin

Video zveřejněné online v březnu 2019 ukazuje Nazzara v Rusku oblečeného v tričku, které na sobě má prezidenta Vladimíra Putina a heslo „Rusko, absolutní moc“. BBC dohledala aktivity Nazzara a jeho manželky, která pochází z Ruska, o založení firmy v Petrohradu. Zahájení činnosti firmy se shoduje s datem, které FBI uvedla jako založení organizace.

Předtím, než se Nazzaro přestěhoval do Ruska, vedl v New Yorku firmu, která mu umožňovala přístup k „síti bezpečnostních profesionálů“. BBC uvedla, že i když na adrese firmy nikoho nenašli, firma je stále aktivní a má platnou pojistnou smlouvu. Záznamy o nemovitostech ukazují, že byt spojený s Nazzarem v New Jersey byl při koupi uveden pod adresou subjektu „Base Global“.

Nazzaro pod přezdívkou „Norman Spear“ letos zveřejnil na sociálních sítích snímky a videa vyhlášené britské teroristické skupiny National Action, ocenil al-Káidu a požádal o dobrovolníky, kteří mají různé dovednosti, včetně zacházení se zbraněmi, pro jeho novou organizaci.

„Norman Spear“ byl dříve spojován s obskurním hnutím, která hledá „bílou domovinu“ v severozápadním Pacifiku USA. To zahrnuje lokalitu, kde „Base Global“ koupila pozemek.

Propagandistický kanál organizace zveřejnil minulý týden prohlášení od „Roman Wolfa“, že budou pokračovat v boji za přežití. Reagoval tím na zatčení údajných členů Základny.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme