Neonacisté u Tisova hrobu vzpomínali na Slovenský stát

U hrobu popraveného válečného zločince Jozefa Tisa v Bratislavě se sešlo několik set neonacistů ze Slovenska, Rakouska, Polska a z České republiky. Připomněli si válečný Slovenský stát, který vznikl přesně před 71 lety. Policie jejich shromáždění na hřbitově pouze monitorovala, ale nezasáhla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pochod pravicových extrémistů Bratislavou | Zdroj: ČTK

Nacionalisté si na Martinském hřbitově zazpívali hymnu Slovenského státu a pozdravili se gardistickým heslem „Na stráž!“. Policisté v uniformách přímo na hřbitově nebyli, a tak ani nezasáhli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru před Prezidentským palácem přiblížil Lubomír Smatana v Odpoledním Radiožurnálu

Projev hlavního řečníka a vůdce Slovenské pospolitosti se změnil v předvolební politickou agitaci, nechyběly protiromské a protižidovské výroky.

Pět stovek policistů sice obklíčilo hřbitov, ale v podstatě neměli nic na práci. Během dne zadrželi šest extremistů kvůli podezření z nošení nacistických symbolů.

Odpoledne se se pravicoví radikálové shromáždili před bratislavským Prezidentským palácem. Proti jejich akci tam současně protestovalo několik stovek odpůrců neonacismu. Jak v Odpoledním Radiožurnálu řekl zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Lubomír Smatana, jejich počet ho překvapil.

„Nikdy se jich tolik v Bratislavě nesešlo, aby protestovali proti neonacismu. To byla vždycky jen taková hrstka lidí, dneska jich je dvě stě, tři sta. To znamená, že ta situace se obrací řekl bych v neprospěch těch pravicových extrémistů.“

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme