Neoznačení ruští vojáci by se mohli objevit i v Pobaltí, myslí si bývalý šéf NATO

Rusko by podle bývalého generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena mohlo podniknout takzvaný hybridní útok i na Pobaltí. Rasmussen to řekl britskému Daily Telegraph s tím, že by Vladimir Putin mohl chtít otestovat odhodlání Severoatlantické aliance (NATO). Podle Rasmussena jdou zájmy vládce Kremlu daleko za rámec Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Skutečným cílem Kremlu je otřást solidaritou mezi členskými státy NATO a nastolit opětovnou dominanci Ruska ve východní Evropě,“ uvedl Anders Fogh Rasmussen pro Daily Telegraph.

Pojmem hybridní válka se zpravidla označuje konflikt, kdy strany využívají netradiční postupy boje. V poslední době je zmiňován zejména v souvislosti s ruským působením na Ukrajině. Rusko s Ukrajinci formálně neválčí, ovšem podporuje separatisty a bojů se účastní jeho neoznačení vojáci. Kreml tyto aktivity buď popírá (v případě Krymu je přiznal dodatečně), nebo tvrdí, že vojáci jsou v cizí zemi na dovolené.

„Současné dění není vůbec o Ukrajině, je to o snaze Putina vrátit Rusku status supervelmoci,“ myslí si ještě donedávna první muž aliance.

Podle Rasmussena je velmi pravděpodobná ruská intervence v Pobaltí s cílem otestovat připravenost Západu použít článek 5 Severoatlantické smlouvy.

Dánský politik se obává, že Moskva může zneužít ruskou menšinu v Estonsku a Lotyšsku a vyvolat další hybridní konflikt s použitím neoznačených ozbrojenců.

Jiří Hošek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme