Při bouři v Nepálu zemřelo pět jihokorejských horolezců a čtyři místní vůdci

Sněhová bouře v centrální části Nepálu si vyžádala životy devíti horolezců, jejichž cílem byl výstup na 7193 metrů vysokou horu Gurja Himal. Bouře zničila tábor expedice, kterou tvořilo pět Jihokorejců a čtyři nepálští vůdci. S odvoláním na místní úřady to v sobotu napsala agentura AFP, zprávu pak potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí. Jde o nejhorší incident v Himálaji od laviny, která v roce 2015 zabila 18 lidí pod Mount Everestem.

Káthmándú (Aktualizováno: 14:30 13. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezec (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Mezi oběťmi je podle médií také zkušený jihokorejský horolezec Kim Čchang-ho, který v roce 2013 o osm dní překonal rekord v rychlosti zdolání všech světových osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Čtrnáct nejvyšších vrcholů světa stihl za sedm let, 11 měsíců a šest dnů.

Himaláj bojuje s nedostatkem šerpů. S turisty chodí nezkušení průvodci, přibývá nehod

Číst článek

Jeho expedice tábořila pod Gurja Himal v nadmořské výšce 3500 metrů a čekala na lepší počasí, které by umožnilo pokračovat ve výstupu. Společnost Trekking Camp Nepal, která expedici zorganizovala, uvedla, že za Jihokorejci vyslala pátrací skupiny poté, co o nich nedostala po 24 hodin žádné zprávy. Záchranáři poté během soboty identifikovali těla všech devíti členů skupiny.

„Vysokohorskou expedici pěti Jihokorejců a čtyř cizinců zasáhl v základním táboře při výstupu na horu Gurja prudký vítr, spadli ze strmého svahu a zahynuli,“ uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí.

„Bouře všechno odnesla, stany uletěly. Na pokračování v pátrání je nyní příliš zimní počasí,“ řekl AFP pilot záchranářské helikoptéry. Té se zatím nepodařilo přistát přímo u zničeného tábora a těla obětí tak dosud nebylo možné vyzvednout. Tábor je od nejbližší vesnice vzdálen nejméně den chůze a na místě panují nepříznivé povětrnostní podmínky.

Podvod se záchrannými lety v Nepálu vedl nejméně k jednomu úmrtí. Pojišťovny hrozí odchodem ze země

Číst článek

Nepálské ministerstvo turismu informovalo, že pod Gurja Himal odpoledne zamířila další helikoptéra, není však jisté, že bude schopna přistát.

Výstupy na Gurja Himal jsou podle AFP raritou: Od prvního výstupu v roce 1969 vrchol zdolaly jen tři desítky dobrodruhů. Hora se nachází vedle sedmého nejvyššího štítu světa Dhaulágirí přibližně 200 kilometrů západně od nepálské metropole Káthmándú. Jihokorejská expedice údajně chtěla vrchol dobýt novou výstupovou cestou.

Smrt devíti horolezců představuje nejhorší tragédii v Himálaji od roku 2015, kdy lavina vyvolaná zemětřesením zasáhla tábor pod Mount Everestem a zabila 18 lidí. O rok dříve rovněž v důsledku laviny zahynulo na nejvyšší hoře světa 16 nosičů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme