Nepál má už třetího krále během čtyř dnů

Princ Gjánéndra byl po smrti krále Dípéndry prohlášen na základě ústavy novým nepálským panovníkem. Nepálský princ Dípéndra byl v sobotu prohlášen králem po zmasakrování svých rodičů a šesti dalších členů své rodiny. Kolem královského paláce demonstrovaly tisíce lidí a dokonce byl vyhlášen zákaz vycházení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třicetiletý princ byl v kómatu od pátečního večera, kdy byl smrtelně raněn při stejném incidentu jako jeho příbuzní. Dnes ráno zemřel v nemocnici v Káthmándú. Dípéndra byl původně obviňován, že zavraždil krále Bíréndru, královnu Aišvarju a další členy královské rodiny ve sporu o výběr jeho příští manželky. Podle oficiálního vysvětlení se ale všichni stali oběťmi "výbuchu" automatické zbraně.

Králem byl dnes jmenován Dípéndrův strýc, třiapadesátiletý princ Gjánéndra, který byl v sobotu jmenován princem regentem. Rozhodla o tom státní rada, která se sešla dnes ráno. Nový král ihned poté oznámil, že důkladně vyšetří největší královský masakr od popravy carské rodiny Romanovců bolševiky v roce 1918. Pohřeb Dípéndry, syna a zřejmě i vraha předchozího krále Bíréndry, se bude konat ještě dnes.

Nepálská policie musela dnes v Káthmándú použít slzný plyn, aby rozptýlila tisíce lidí u královského paláce. Podle očitých svědků propukl chaos mezi Nepálci, kteří přišli truchlit nad pátečním masakrem většiny členů královské rodiny.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme