Nepál po tragické sezoně zpřísnil pravidla. Na Mount Everest pustí jen zkušené horolezce

Nepálská vláda zpřísňuje pravidla pro horolezce mířící na Mount Everest. Reaguje tak na tragickou bilanci letošní sezony, ke které přispěly i fronty tvořící se pod vrcholem nejvyšší hory světa. Celkově zahynulo nebo se pohřešuje celkem jedenáct horolezců.

Káthmándú Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepálská vláda zpřísňuje pravidla pro horolezce mířící na Mount Everest | Foto: Phurba Tenjing Sherpa | Zdroj: Reuters

Nepál propříště nepustí k vrcholu Mount Everestu žádného horolezce, který předtím nepokořil alespoň jednu nepálskou horu vysokou nejméně 6500 metrů.

Zájemce o povolení, které stojí v přepočtu přes čtvrt milionu korun, bude muset doložit, že je v dobrém zdravotním stavu a že má vyškoleného nepálského průvodce.

Deset obětí za týden. Ve frontách na Mount Everestu zahynuli další dva horolezci Ir a Brit

Číst článek

Letošní bilance je jedna z nejtragičtějších sezon za poslední léta.

Příčinou toho byla jak nezkušenost horolezců, tak i skutečnost, že se jich k vrcholu vydalo příliš mnoho.

Fronta v zóně smrti

Pak ve frontě čekali v takzvané zóně smrti, kde je vzduch již moc řídký na to, aby v něm lidský organismus mohl dlouhodobě fungovat. Ocitli se tak v nebezpečí, že jim dojdou kyslíkové láhve.

Nicméně jistá členka komise nepálské vlády tvrdí, že horolezci umírali kvůli výškové nemoci, infarktu, vyčerpání a ne kvůli tlačenici. Nová povinnost, aby s každým horolezcem šel průvodce, má zabránit turistům v tom, aby se pokoušeli vylézt na Mount Everest sami.

Na nepálském území se nachází osm ze 14 nejvyšších hor světa. Peníze z cestovního ruchu spojeného s horolezectvím jsou pro tuto zemi klíčovým zdrojem příjmů a pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Pro letošní sezonu pro vstup na Mount Everest vydaly nepálské úřady 381 povolení. Toto období vrcholí v květnu, kdy pro výstup bývá nejpříhodnější počasí.

ČTK, onh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme