Nepál odkládá plán na rozvoj země, soustředí se na obnovu po zemětřesení

Plán dostat Nepál z extrémní chudoby a zaostalosti se odkládá. Oznámila to vláda v Káthmándú. Podle původní strategie hodlala dostat zemi ze seznamu nejméně vyspělých zemí světa do roku 2022. Opakovaná ničivá zemětřesení ale udělala čáru přes rozpočet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třicetiletý Mohan Ghale se snaží opravit svůj dům v obci Barpak

Třicetiletý Mohan Ghale se snaží opravit svůj dům v obci Barpak | Zdroj: Reuters

„Naše zdroje jsou omezené a teď se musíme soustředit na obnovu země,“ oznámil ministr zahraničí Nepálu Mahendra Bahadur Pandey.

To je teď hlavní priorita pro Národní plánovací komisi.

Nepálu můžete pomoci i prostřednictvím Českého rozhlasu. Pošlete libovolnou částku na účet "Nadačního fondu Českého rozhlasu" - 200 99 99 200/0300, nebo pomocí dárcovské sms ve tvaru: DMS mezera PRONEPAL na číslo: 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, obdarovaný obdrží 28,50 Kč. Více informací na www.darcovskasms.cz

Aby země splnila kritéria OSN a zařadila se alespoň mezi rozvojové země, musel by Nepál během příštích devíti let investovat 17 bilionů rupií, tedy přes 7 miliard korun, a takové peníze vláda nemá.

Světové dárce proto Nepál vyzývá, aby své finanční příspěvky směřovaly nejen na obnovu, ale i rozvoj nepálské ekonomiky a infrastruktury.

Zemětřesení poničilo koncem dubna po celém Nepálu na 240 tisíc domů. Do země sice proudí humanitární pomoc, do odlehlých oblastí se ale dostává pomalu. Český rozhlas proto vyhlásil sbírku Pomáhejte s námi Nepálu. Peníze půjdou do vesnic Simthalí a Dahú.

Jaromír Marek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme