Nepál stále bojuje s nedostatkem pohonných hmot. Hospodyně vaří na ohni

Už déle než čtvrt roku sužuje Nepál katastrofální nedostatek pohonných hmot. Benzín a nafta jsou teď prakticky k dostání jen na černém trhu, stejně tak jako plyn na vaření. Strategické suroviny přestaly do Nepálu proudit z Indie kvůli blokádě hranic. Benzínová krize žene Nepál do náruče Číny, která už před časem poslala do země první zásilku chybějících pohonných hmot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepál ochromil nedostatek pohonných hmot | Foto: Jaromír Marek

„Dnes je pro Nepál historický den. Poprvé v historii přijede benzín z Číny a prolomí se tak dosavadní monopol Indie v dovozu pohonných hmot,“ informovala v reportáži agentura Nová Čína.

Do Číny si pro benzín přijely nepálské tankery, celkem přivezly 10 tisíc tun pohonných hmot. Čínské gesto si pozitivně naklonilo nepálské obyvatele, situaci ale zdaleka neřeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už tři měsíce trvá v Nepálu nedostatek pohonných hmot. Hospodyňky se učí vařit na ohni. Našlo se ale i jiné řešení

Pohonných hmot je v zemi stále katastrofální nedostatek. Naposledy si mohli řidiči soukromých aut natankovat 14. prosince.

Řidiči autobusů, což jsou dnes jedny z mála dopravních prostředků na nepálských silnicích, si zvykají na dlouhé hodiny čekání před benzinovými pumpami.

Mladý řidič říká, že bude čekat před pumpou do šesti večer. Rozšířila se prý šeptanda, že by dnes měla nějaká nafta dorazit. Když nafta nepřijede, zítra se zase vrátí. Ve frontě před benzinkami byl prý už mnohokrát na mnoha místech. Nejdéle zatím čekal 24 hodin.

Vaření na otevřeném ohni

Tak jako motoristy a pasažéry autobusů trápí nedostatek nafty a benzínu, hospodyňky se místo plynových vařičů učí vařit na otevřeném ohni. Bohatší domácnosti si pořídily elektrické vařiče, před restauracemi vyrostly kouřící kamna na palivové dřevo.

Majitelka malé restaurace popisuje, že plyn už jí dávno došel. Musela si obstarat kamna na dřevo. To je dokonce levnější než plyn. K plynovému vařiči se ale prý ráda zase vrátí, je totiž mnohem pohodlnější.

Nepálský novinář Arvind vysvětluje, že oproti indickému embargu z roku 1990, je dnes Nepál více závislý na dovážených surovinách. Tehdy chyběl jen benzín, dnes se lidé naučili používat i zemní plyn na vaření. Nemají proto jinou alternativu, než se vrátit zase ke dřevu.

Nepálská vláda už vyčlenila území, kde bude moci dřevo těžit. Mnohdy se ale kácí načerno a palivová krize tak začíná ohrožovat i nepálské lesy.

Nepál ochromil nedostatek pohonných hmot | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme