Záplavy v Nepálu a Indii si vyžádaly více než 180 obětí. Další desítky lidí policie pohřešuje

Záplavy a sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti si v Nepálu od pondělí vyžádaly nejméně 99 životů. V sousední Indii tento týden kvůli prudkým dešťům zahynulo nejméně 88 lidí, informovala s odvoláním na úřady obou zemí agentura AP. Voda zaplavila silnice, poničila mosty i úrodu a způsobila sesuvy půdy, které odnesly několik domů.

Káthmándú/Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda zaplavila silnice, poničila mosty i úrodu a způsobila sesuvy půdy | Foto: Laxmi Prasad Ngakhusi | Zdroj: ČTK / AP

Záchranáři v Nepálu podle tamní policie stále pátrají po nejméně 40 pohřešovaných a panuje tak obava, že počet zemřelých ještě vzroste. Živel si většinu životů vyžádal na východě a západě hornaté země, kde tento týden vytrvale pršelo, uvedl mluvčí nepálské policie.

Studie: Hladina oceánů bude stoupat a zaplaví města, kde teď žije až půl miliardy lidí. Nelze to zvrátit

Číst článek

„Záchranné týmy přesouvají lidi do bezpečnějších míst a zraněné odvážejí do nemocnic,“ dodal mluvčí. Zachráněno a převezeno do nemocnic zatím bylo nejméně 35 lidí, kteří se při prudkých srážkách zranili. Místní úřady se stále snaží zjistit přesný počet zasažených domácností a plný rozsah škod.

„Odplavena byla úroda a domy, což je pro rodiny, které se už tak potýkají s ničivým dopadem pandemie covidu-19, velká rána,“ uvedl šéf nepálské sekce Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC). Týmy Červeného kříže pomáhají s evakuací v obou zemích, připomíná AP.

„Nepálci a Indové jsou vmáčknutí mezi pandemii a zhoršující se klimatické katastrofy, které tvrdě dopadají na miliony životů a živobytí,“ uvedl za IFRC šéf nepálské pobočky.

Podle předpovědi se počasí v Nepálu ke konci týdne zlepší.

V severoindickém státě Uttarákhand si záplavy a sesuvy půdy vyžádaly od minulého týdne 46 obětí, ve státě Kérala na jihu země v důsledku lijáků zahynulo nejméně 42 lidí. V jihoindickém státě má v následujících dnech prudký déšť pokračovat.

Sesuvy půdy a záplavy jsou na severu Indie v podhůří Himálaje běžné. Podle vědců k nim však dochází častěji v důsledku tajících ledovců v souvislosti s klimatickou změnou. Neobvyklé nejsou bleskové záplavy a sesuvy půdy v období dešťů ani v Nepálu. Monzuny v zemi obvykle trvají od poloviny června do konce září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme