Nepálce sužují zranění a vázne také rozdělování pomoci. Objevují se i protesty

V hlavním městě Nepálu Káthmándú se podle svědků otevírají obchody a část lidí se pomalu vrací do svých domů, situace v zemi je však i šest dní po ničivém zemětřesení dál složitá. Rozdělování humanitární pomoci vázne a navíc přicházejí zprávy, že v provizorních táborech se kvůli špatné hygieně začínají šířit nemoci, a hrozí tak epidemie. Počet obětí přírodní katastrofy už se pohybuje kolem 5,5 tisíce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozdělování humanitární pomoci v oblastech, které poničilo zemětřesení

Rozdělování humanitární pomoci v oblastech, které poničilo zemětřesení | Zdroj: Reuters

Lidé sčítají škody v hlavním městě i mimo ně. „I tady ten rozsah škod je poměrně velký, musím říci, že možná i větší než v historickém centru Káthmándú,“ popsal zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek z města Lalitpur, vzdáleného asi 20 kilometrů od nepálské metropole.

Protože ve městě už ustaly otřesy, lidé se začínají vracet zpátky do svých domovů.

„Zjišťují, jaký je rozsah škod, snaží se zachránit, co se dá. Na mnoha místech jsem byl svědkem toho, že ty domy už zachránit možné nebylo a rozebírají se na kusy, bourají se za pomocí buldozeru no a kolem toho jsou lidé, kteří samozřejmě nemají kam jít, kteří tady přespávají na ulicích,“ dodal Marek.

Čeští zdravotníci a záchranáři museli místo v Nepálu přistát v indickém Dillí

Číst článek

Nepálské úřady v minulých dnech naznačovaly, že už ani tolik nepotřebují další záchranné týmy, jako spíš materiální pomoc. To zřejmě tak docela neplatí.

I když se naděje na nalezení živých lidí v sutinách stále snižuje, počet zraněných, kteří čekají na ošetření, je dál velký.

Na náměstí v Bhaktapuru v těsné blízkosti zřícených chrámů, stojí červenožlutě pruhovaný stan. V něm několik polních lehátek a muži tam dávají krev.

„V Nepálu je teď mnoho zraněných, a tak jsem se rozhodl dát aspoň krev, abych pomohl,“ říká mladík a na předloktí si přidržuje kousek gázy.

Nepálský ministr zahraničí oznámil, že země urgentně potřebuje jak záchranáře, tak lékaře – hlavně neurology a ortopedy. Čeští lékaři, kteří dorazili v noci na dnešek, tak zřejmě budou mít práce dost.

Záchranáři našli pod troskami v Káthmándú po pěti dnech živého mladíka

Číst článek

Nepál sice v posledních dnech zaplavuje mezinárodní pomoc, země však má velké problémy s její distribucí, takže je velký rozdíl mezi situací v Káthmándú a dalších oblastech.

Lidé si stěžují, že pomoc nikdo nekoordinuje a k potřebným se dostává jen zřídka a nahodile.

Bylo kvůli tomu už i několik protestů, při kterých došlo i na střety s policií. Protestujícím se nelíbily váznoucí dodávky pomoci, nebo že úřady nezajistily dostatek autobusů, aby se lidé mohli dostat z Káthmándú do svých domovů v odlehlých částech Nepálu.

Záchranné práce na některých místech komplikuje také hustý déšť. „Ale hlavně to zvyšuje nutnost co nejdříve zajistit těm rodinám nějaké provizorní přístřeší,“ poznamenala koordinátorka humanitární organizace Člověk v tísni v Nepálu Denisa Bultasová.

Jaromír Marek, Ondřej Himmer, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme