Nepálci ve službách britské armády nedostanou stejné penze jako Britové

Vojáci bojovného nepálského kmene Gurkhů, sloužící britské armádě, nemají nárok na stejnou penzi, jako jejich britští kolegové. Rozhodl o tom nejvyšší soud ve Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gurkhové stále stráží | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Podle soudu nemají Gurkhové nárok na stejnou penzi jako jejich britští spolubojovníci proto, že byli naverbováni v Nepálu a proto, že většinou sloužili na Dálném východě. Týká se to především Gurkhů, kteří z armády odešli před rokem 2007. Jedná se zhruba o pětadvacet tisíc mužů, kteří jsou na svých penzích zkráceni a pobírají zhruba třetinový důchod než Britové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaromír Marek v odpoledním Radiožurnálu mluvil o bojovném nepálském kmeni Gurkhů.

Teprve v loňském roce přiznala britská vláda Gurkhům možnost usazovat se ve Velké Británii. V současné době u těchto velmi prestižních jednotek slouží 3640 Gurkhů. Ti přitom v britské armádě slouží od roku 1815.

Tehdy po dlouhých bojích na straně nepálského krále uzavřeli smír s britskou korunou, která je potom začala postupně verbovat do armády. Prošli první světovou válkou a ve druhé světové válce jich bojovalo už sto dvacet pět tisíc. Z toho 43 tisíc mužů za britskou korunu padlo.

Dnes slouží Gurkhové na těch nejtěžších misích v Afghánistánu nebo Iráku. V britské armádě slouží především kvůli existenčním důvodům. Zájem o službu je skutečně veliký. Například před dvěma lety jich chtělo v nepálském městě Pokaře do armády vstoupit deset tisíc, přijaty byly ale jen tři stovky z nich.

Jaromír Marek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme