Nepálci vědí, že zemětřesení opět udeří. Může to být za vteřinu i za desítky let

Loňské zemětřesení v Nepálu za sebou nechalo spoušť a tisíce mrtvých. Bylo nejhorším, jaké himalájské země zažila za posledních 80 let, a patřilo i mezi nejničivější zemětřesení světa posledních dekád. Nepál leží v seismicky velmi aktivní oblasti, a tak je jisté, že podobná zemětřesení se budou opakovat. Počítají s tím i samotní Nepálci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci Národního seismologického centrav Káthmándú sledují data ze stanic | Foto: Jaromír Marek

Národní seismologické centrum v Káthmándú, to jsou tři čtyři místnosti v omšelé budově. U počítačů sedí tři muži a k nim se sbíhají data z celé země.

Mukun ukazuje na monitoru, že právě před chvílí zaznamenali lehké otřesy severně od Káthmándú. Před loňským zemětřesením byl relativně klid, teď za poslední rok zaregistrovali celkem 447 otřesů silnějších než čtyři stupně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je Nepál připraven na další otřesy? A je možné je předpovědět? To v Káthmándú zjišťoval zpravodaj Jaromír Marek

Na počítačovém grafu je vidět, že zatím poslední silnější zemětřesení se odehrálo 24. dubna ve 2.16 ráno v oblasti Nuwakot a mělo sílu 4,2 stupně. Slabší zemětřesení pod čtyři stupně v Nepálu ani neregistrují.

Jeden by si myslel, že v tak seismicky aktivní zemi jako Nepál budou mít seismologové na růžích ustláno, opak je ale pravdou. Celé území Nepálu pokrývá celkem 21 stanic. Data, která z nich přicházejí, zpracovává v Káthmándú 24 hodin denně sedm lidí.

Jak zdůrazňuje ředitel Národního seismologického centra Lok Bijaya, před zemětřesením jich bylo jedenáct, potom jejich počet zredukovali. Prý z administrativních důvodů.

Ředitel Národního seismologického centra Lok Bijaya | Foto: Jaromír Marek

Loňské zemětřesení prý pro něj nebylo žádným překvapením. Čekalo se, že přijde. Jen nikdo nevěděl, jestli to bude za vteřinu, zítra nebo za dvacet let. To podle ředitele seismologického centra předpovědět nejde.

'Až se podruhé narodí Buddha, zemětřesení zničí vše'

Zemětřesení, minulá i příští, se teď stala nejčastějším tématem rozhovorů mezi Nepálci. Zemí se navíc šíří zvěsti, že loňské zemětřesení bylo jen předehrou pro další, mnohem silnější otřesy.

Šéf Národního seismologického centra to nevyvrací. Připouští, že podél tektonických zlomů je stále nahromaděno množství energie, která se dříve nebo později uvolní. Kdy to bude a kde přesně, to říct nejde.

Že Nepál čeká další zemětřesení, o tom nepochybují ani buddhističtí mniši. Bizej Lama žije v klášteře poblíž budhistické stúpy Boudhanath v Káthmándú. Na sesmické procesy má vlastní názor.

Až se prý v Nepálu podruhé narodí Buddha, bude jeho příchod provázet velké zemětřesení, které zničí úplně všechno. Stejně jako ředitel Národního seismologického centra ale ani on neví, kdy přesně to bude.

Nepál - zemětřesení | Foto: Český rozhlas

ČRo, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme