Nepálská vláda prohlásila káthmándské údolí za oblast postiženou katastrofou

Nepálská vláda vyhlásila všechny tři okresy káthmándského údolí - Káthmándú, Bhaktapur a Lalitpur - za oblast postiženou katastrofou. Usnadní se tak rekonstrukce po zemětřesení. Opatření bude platit jeden rok a budou jej provázet omezení některých občanských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné práce v nepálském Káthmándú

Záchranné práce v nepálském Káthmándú | Foto: Jaromír Marek

Vláda bude moci zavřít jakoukoliv státní instituci nebo školu, stejně tak jako neziskovou organizaci, včetně zahraničních.

Může rovněž dočasně zabavit majetek jednotlivců nebo firem a použít jej pro záchranné práce.

Lidé mohou na pomoc Nepálu dál přispívat, a to na účet 200 9999 200/0300, nebo posílat DMS ve tvaru DMS PRONEPAL na číslo 87 777. Jedna DMS stojí 30 korun, obdarovaný obdrží 28,50. Ve sbírce se vybralo již více než 9 milionů korun.

Zákonné opatření umožní konfiskovat potraviny, oblečení nebo stavební materiál patřící nevládním organizacím a použít jej pro potřeby lidí zasažených katastrofou.

Úřady také budou moci omezit vstup cizinců a zahraničních agentur do oblasti a kontrolovat jejich pohyb.

Zemětřesení z 25. dubna a další z 12. května připravily v Nepálu o život více než 8700 lidí. Zničeno bylo 500 tisíc domů a tisíce lidí zůstávají před blížícím se začátkem monzunových dešťů stále bez střechy nad hlavou.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme