Nepálští záchranáři míří k zavaleným Čechům v Himálaji, vyslali dva vrtulníky

Sedm Čechů čeká v Himálaji na evakuaci. Ve vysokých horách je tento týden odřízla sněhová lavina, záchranáři k nim míří se dvěma vrtulníky. Nepál zastihla v minulých dnech jedna z nejtragičtějších sněhových bouří. Desítky turistů úřady pohřešují, nejméně 32 lidí ve sněhu zemřelo. Pátrací akce v posledních dnech komplikovalo špatné počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové záchranného týmu odnášejí oběti laviny v nepálských Himalájích | Zdroj: ČTK

Na pomoc zavaleným Čechům dnes ráno vzlétly dvě helikoptéry s nepálskými záchranáři.

„My jsme se s nimi ve spojení přes satelitní telefon. Všichni jsou v pořádku a nevyžadují žádnou zdravotnickou péči,“ informoval velvyslanec v Dillí Miloslav Stašek.

Skupina sedmi Čechů uvízla po pádu laviny v regionu Dolpa, který je asi 50 kilometrů daleko od nejpostiženější oblasti kolem osmitisícové Annapurny. Turisté se nachází ve výšce 4300 metrů, jde o klienty cestovní kanceláře Livingstone a jejího majitele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepálští záchranáři se vydali na pomoc zavaleným Čechům v Himaláji. Podrobnosti připojil český velvyslanec v Dillí Miloslav Stašek

České úřady se mezitím snaží kontaktovat další turisty, kteří do oblasti cestovali, a teď není jasné, kde přesně jsou.

Podle velvyslance Staška je jich okolo padesátky.

„Pátrací akce budou pokračovat celý den. Během noci se nám podařilo pár případů objasnit a ti lidi jsou v pořádku,“ uvedl s tím, že počet turistů, o kterých zatím velvyslanectví nic neví, se snižuje.

Ministerstvo zahraničí zřídilo pro příbuzné turistů v Nepálu krizovou nonstop telefonní linku na čísle +91 99 10 999 460.

Lavina v Nepálu podle posledních informací zabila nejméně 32 lidí včetně dvou Slováků. Během čtyř dní se záchranářům podařilo vyprostit přes 280 lidí. Někteří z evakuovaných si stěžují na své horské průvodce, kteří je během bouře údajně opustili.

Právě teď je v Himálaji vrchol turistické sezony. Počasí bývá v tuto dobu slunečné a stabilní, tento týden se však v regionu nepříznivě projevil tajfun Hudhud, který udeřil na pobřeží Indie. Do hor přinesl výrazné ochlazení a sněhovou kalamitu.

Pavlína Nečásková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme