Nepište o prasatech, urazíte muslimy a židy, vyzývá britské nakladatelství

Děti, které se budou učit podle publikací Oxford University Press (OUP), možná dlouho nebudou tušit o existenci prasat, vepřových klobás nebo anglické slaniny. Zmínky o těchto věcech prestižní vydavatelství autorům nových dětských publikací zakázalo. Bojí se, že by knížky mohly zranit cítění muslimských a židovských čtenářů. Krok vydavatelství vyvolal v Británii bouřlivé reakce v muslimské a židovské komunitě i mezi zákonodárci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí zvířata | Foto: Free Digital Photos

Mluvčí Oxford University Press zdůraznil, že celosvětově největší univerzitní vydavatelství prodává učebnice a další vzdělávací publikace do 150 zemí světa a musí respektovat kulturní odlišnosti a citlivost některých náboženství nebo etnik na určité věci.

Muslimská i židovská komunita v Británii označily doporučení nebo zákaz za absurdní. Představitelé Jewish Leadership Council zdůraznili, že židovská víra nezakazuje používání slova prase ani se netváří, jako by takové zvíře neexistovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výzvě nakladatelství Oxford University Press, aby autoři dětských knížek nepsali o prasatech a vepřovém, informoval zpravodaj Jiří Hošek

Muslimský poslanec za labouristy Chálid Mahmúd označil zákaz za "čirý nesmysl".

Na nejvyšší míru je pobouřený konzervativní zákonodárce Philip Davies, podle něhož "není žádné slovo na světě urážlivé samo o sobě, urážlivý může být leda kontext, ve kterém se použije". Davies vyzval vládu, aby zasáhla a nařídila OUP "vepřový zákaz" zrušit.

Případ, kdy členy britské muslimské nebo židovské komunity pobouřila veřejná zmínka o prasatech nebo vepřovém mase, se ale v Británii stal.

Loni si o pozornost řekla online kampaň požadující zákaz dětských příběhů o prasátku Peppa v britské TV. Iniciativu měl odstartovat britský muslim, ale ukázalo se, že jde o vtip.

Prasátko Pepina | Foto: Vydavatelství Urania

Moc vtipná ale nebyla příhoda, která se stala mladým manželům. Ti cestovali nedávno autobusem mezi dvěma anglickými městy. Zazpívali své plačtivé dcerce pro zlepšení nálady titulní melodii z Peppa Pig a žertovně zachrochtali. Opodál sedící muslimka to vztáhla na sebe, stěžovala si řidiči a ten šokovaný manželský pár vykázal z autobusu s tím, že nechce mít potíže.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme