'Nepleťte se mi do oblečení.’ Turecké ženy demonstrovaly za právo oblékat se, jak chtějí

Několik stovek žen v sobotu demonstrovalo v Ankaře za právo nosit na sobě, co chtějí. Reagovaly tak na několik útoků na ženy z posledních týdnů za jejich údajně nevhodné oblečení. Pochod prošel tureckým hlavním městem pod dohledem tureckých bezpečnostních složek, uvedla agentura AFP.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepleťte se mi do mého oblečení. Podobný protest se konal také v červenci (foto z Istanbulu) | Zdroj: Reuters

„Jsme tady pro naši budoucnost, pro naše děti. Od teď nás budete vídat v ulicích stále víc," řekla jedna z demonstrantek. Ženy všech generací, některé se zahalenými vlasy, jiné v tílku, nesly hesla: Nepleťte se mi do mého oblečení.

Podobný protest se konal minulý týden v Istanbulu a Izmiru. Jeho podnětem byl incident v istanbulském parku, z něhož tamní ochranka vypověděla ženu kvůli tomu, že je prý nevhodně oblečená.

Embed from Getty Images

V posledních měsících se podle organizátorek sobotního protestu množí útoky proti ženám kvůli jejich oblečení na veřejnosti. Například v červnu v Istanbulu byl zaznamenán případ, kdy muž v autobuse napadl nejprve slovně a pak i fyzicky dvaadvacetiletou ženu proto, že měla na sobě v době postního měsíce ramadánu kraťasy. Útoku přihlížel řidič autobusu.

Turecká společnost zůstává v tomto ohledu rozdělená. Obhájci práv žen viní vládu z vytváření konzervativního islamistického prostředí. AFP v této souvislosti připomněla, že například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan loni prohlásil, že žena bez dětí je podle něj neúplná žena.

Embed from Getty Images

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme