Nepodstatný dobrovolník i šéf kampaně. Kdo jsou obvinění v kauze ovlivňování amerických voleb?

Vyšetřování ruského vlivu na loňské volby amerického prezidenta nabralo spád. Po divokém pondělku známe tři obviněné. Stále ale není jasné, jestli o pomoc z ruské strany aktivně usiloval tým nakonec vítězného republikánského kandidáta Donalda Trumpa. I v tomhle ohledu se ale ve zveřejněných spisech objevily nové informace.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort a Rick Gates na skice od federálního soudu ve Washingtonu 30. října | Foto: Bill Hennessey | Zdroj: Reuters

Na první pohled vypadá křiklavěji zatčení bývalého šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta a jeho zástupce Ricka Gatese. Domácí vězení, vysoké kauce, obvinění z 12 závažných trestných činů včetně spiknutí proti vlastní zemi nebo praní špinavých peněz a možné tresty v řádu desítek let.

12 trestných činů

Manafort a Gates čelí obvinění z 12 vážných trestných činů včetně spiknutí proti Spojeným státům, daňových úniků a praní špinavých peněz. Pokud soud uzná jejich vinu v plném rozsahu, mohou být odsouzeni až na 80 let vězení v případě Manaforta a 70 let v případě Gatese.

Manafort i Gates při prvním soudním slyšení prohlásili, že se cítí nevinní, a Manafortův právník před soudní budovou vykřikoval, že obvinění jsou směšná.

Ovšem pro jádro vyšetřování ruského vlivu na americké volby je podstatnější, že se týkají z velké části Manafortova dlouholetého proruského lobbingu na Ukrajině. Však také Bílý dům tvrdí, že ani tenhle posun v práci speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera nedokazuje aktivní spolupráci Trumpova týmu s Rusy.

Nepodstatný dobrovolník

Problematičtější je to s dalším obviněným bývalým členem Trumpova štábu Georgem Papadopulosem. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová jeho roli v kampani bagatelizovala, označila ho za nepodstatného dobrovolníka.

Exšéfa Trumpovy kampaně Manaforta obvinili ze spiknutí proti USA

Číst článek

Jenže sám Trump si ho pro Washington Post loni pochvaloval coby výborného poradce pro zahraniční politiku. Teď se Papadopoulos přiznal, že lhal při výpovědi pro FBI, a ukázalo se, že byl v kontaktu s Rusy, kteří mu nabízeli - jak stojí ve vyšetřovacím spisu - špínu na Hillary Clintonovou.

Ani její, ve volbách poražená strana ale nezůstala ušetřena. Z čela své vlastní firmy podle serveru Politico odstoupil Tony Podesta, vlivný lobbista demokratů a bratr šéfa kampaně Hillary Clintonové. Jméno jeho společnosti se totiž také objevuje v dokumentech, kterými se vyšetřovatelé snaží usvědčit bývalého Trumpova předvolebního manažera Manaforta.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme