Nepokoje a rabování v Řecku pokračují, navíc generální stávka

V řecké metropoli Aténách znovu hořely obchody. Radikální část demonstrantů rozbíjela výkladní skříně a zapalovala prodejny. Očekává se, že k dalším protestům, vyvolaným smrtí nezletilého chlapce při policejním zásahu před čtyřmi dny, dojde dnes znovu. V Řecku je totiž celý den generální stávka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Řecku pokračují pouliční nepokoje | Zdroj: ČTK

Stávka, která je dlouho dopředu naplánovaná, silně narušuje dopravu, včetně letecké a námořní. Zvyšuje tlak na konzervativní vládu premiéra Kostase Karamanlise, kterou část obyvatel viní z ekonomických problémů, růstu nezaměstnanosti a poklesu mezd. Stávkuje odhadem dva a půl milionů lidí ze dvou odborových centrál GSEE a ADEDY, přibližně polovina všech pracujících v Řecku.

K největším násilnostem uplynulé noci došlo v centru Atén na ulici Patison. Řádění extrémního křídla demonstrantů odnesly desátky obchodů a bank. V rukou protestujících se opět objevovaly kameny i zápalné lahve.

Policie zvolila vyzkoušenou taktiku, když vzbouřence vyháněla slzným plynem. Vyhnula se tak pravděpodobnosti zranění účastníků protestu. Ti se po krátkém odpočinku v okolních kavárnách vraceli zpět. Nepokoje, vyvolané smrtí nezletilého chlapce při policejním zásahu, byly opět silné, ale ne nejsilnější za všechny čtyři dny.

Je otázkou, jestli dnes vedle generální stávky ještě budou pokračovat i násilné protesty z předchozích dnů, protože řecká policie už začala zatýkat desítky nejextrémnějších účastníků dosavadních nepokojů.

V Aténách je zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, mluvil v centru města s mladým polským párem Ivonou a Pavlem, který v řecké metropoli žije, studuje a pracuje už pět let. Shodně říkají: "To nejsou žádní studenti, to jsou obyčejní vandalové, Všechno podpalují - auta, výlohy, rozbíjejí popelnice, prostě všechno, co se jim postaví do cesty. Bojíme se, co bude, za týden, dva. Škola je zavřená, vše je odvolané."

Přehrát

00:00 / 00:00

O nepokojích v Řecku mluvil v Ranním Radiožurnálu přímo z Atén zvláštní zpravodaj Jaromír Janev (moderoval Jan Pokorný)

Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme