V Kašmíru hlídkují indičtí vojáci ve vylidněných ulicích. Očekávají nepokoje po zrušení autonomie

Ulice Šrínagaru, letního hlavního města indického státu Džammú a Kašmír, kde platí zákaz vycházení, byly ve středu vylidněné s výjimkou hlídkujících vojáků. Ti měli zajistit, aby nevypukly nepokoje po pondělním rozhodnutí vlády indického premiéra Naréndry Módího zrušit zvláštní autonomní status převážně muslimy obývaného státu Džammú a Kašmír, napsala agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Dillí/Šrínagar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milionový Šrínagar nyní vypadá jako město duchů. Ozbrojení vojáci stojící na rozích ulic a před zátarasy z ostnatého drátu jsou obvykle jediní lidé, které je na ulicích vidět. Informací z tohoto himálajského státu je jen velmi málo, společně s vyhlášením zákazu vycházení bylo odpojeno telefonní spojení a internet.

Navzdory odříznutí Šrínagaru od okolního světa se v úterý objevily informace o sporadických protestech. Nejmenovaný zdroj z městské nemocnice agentuře AFP sdělil, že tu bylo hospitalizováno nejméně šest lidí se střelnými a dalšími zraněními.

Při protiindických protestech v Kašmíru zemřelo osm lidí, vyvolal je zátah armády proti povstalcům

Číst článek

Podle policisty, který si nepřál být jmenován, se jeden z protestujících utopil, když při útěku před policií skočil do řeky, dodala AFP. Tyto zprávy ale není možné ověřit z žádného jiného zdroje.

Odjíždějící dělníci

Vojáky střežená kontrolní stanoviště jsou na hlavních ulicích po každých 100 metrech. Z domů mají dovoleno vycházet jen lidé v nezbytně nutných profesích. Prakticky všechny obchody jsou zavřené a do města se nedostává žádné čerstvé zboží.

Po stovkách začali odjíždět dělníci, kteří si sem přijeli vydělat z jiných částí Indie. Podle agentury AP jim zaměstnavatelé přestali vyplácet mzdy. V Džammú, které je zimním hlavním městem státu, ve středu na tamním nádraží čekaly na vlaky stovky těchto lidí se svými věcmi sbalenými do prostěradel.

Jeden z nich řekl, že mnozí šli pěšky kilometry po dálnici, kudy proudily také vojenské kolony a autobusy. Někteří nejedli několik dní a další neměli peníze ani na jízdenku do rodné vesnice.

Pondělní rozhodnutí

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 000 obětí.

Konec ústavního článku 370. Indie zruší autonomní status konfliktního Kašmíru

Číst článek

Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán. Obě země disponující jadernými zbraněmi a kontrolují jen část Kašmíru, od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze tří vzájemných válek.

Indická vláda svým pondělním rozhodnutím stát rozdělila na dvě svazová územní - Džammú a Kašmír a Ladákh, v němž žijí převážně vyznavači buddhismu. V tamním městě Kargil, které leží na hranici muslimské části a v němž žijí hlavně muslimové, se ve středu konaly protesty proti pondělnímu rozhodnutí Dillí.

Náboženské a politické organizace v Kargilu po společném jednání vydaly prohlášení s odsouzením indické vlády za to, že jedná bez souhlasu občanů. Organizace rozhodly uzavřít městské instituce, nebyly tak v provozu školy ani obchody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme