Nepokoje v ulicích Hamburku. Zraněno bylo přes 190 policistů, zadržených je osm desítek lidí

Policisté zasahují při protestech v německém Hamburku během summitu G20 | Zdroj: Reuters

V Hamburku se už druhý den protestuje proti summitu G20. Původně poklidná demonstrace přerostla v násilné střety. Podle televize n-tv utrpělo vážně zranění 11 demonstrantů. Německá kansléřka Angela Merkelová násilnosti kritizovala a ocenila práci policie. Agentura Reuters uvedla, že strážci pořádku použili proti demonstrantům vodní děla. Zranění utrpělo 196 policistů, zatčeno bylo 83 lidí. V ulicích Hambruku mohlo být až 100 000 protestujících.

Tento článek je více než rok starý.

Hamburk (Aktualizováno: 23:17 7. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilnosti doprovázely summit skupiny G20 v Hamburku celý pátek a neustávaly ani večer. Od rána policie hlásila stále častější nové problémy.

Ve čtvrti St. Pauli se policie střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny. Proti protestujícím použila vodní děla. Ve čtvrti Schanzenviertel pak jeden z policistů musel dokonce vystřelit varovně do vzduchu. Podobně v pátek během dne postupovala mnohokrát. Střety ve čtvrti pokračují i pozdě večer, v některých ulicích navíc znovu hoří předměty, které tam levicoví radikálové naházeli. Materiál berou třeba na okolních stavbách.

„Jeden z policistů byl ve čtvrti Schanzenviertel masivně napaden násilníky a vypálil varovný výstřel," napsala na twitteru hamburská policie. Policista nakonec našel úkryt v jednom z obchodů.

Městem se podle úřadů pohybují výtržníci ozbrojení železnými tyčemi a praky, kterými střílejí kameny. Dav také obsadil lešení, ze kterých na policisty haže nejrůznější předměty. Ve čtvrti Schanzenviertel výtržníci vyrabovali drogerii a obchod s potravinami.

Ve čtvrti Altona, která leží západně od centra Hamburku, napadli radikálové policejní stanici. Hořelo tam také několik aut, včetně těch policejních. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých vozů.

Na některých záběrech, které se objevily na sociálních sítích, byly vidět ulice, v nichž na obou stranách vozovky hořela auta. Předměty v plamenech byly také na některých místech přímo v ulicích. Hasiči zasahovali od čtvrtečního večera u celkem 61 menších i větších požárů. Nad městem se v některých místech vznášel černý dým.

Hamburská policie zaznamenala také útok světelnou raketou na vrtulník. K drobnějším střetům dochází prakticky neustále. Požádala proto o posily z dalších německých zemí.

Do severoněmeckého města by tak mělo dorazit 240 policistů z Meklenburska-Předního Pomořanska a po dvou stovkách strážců zákona z Bádenska-Württemberska, Bavorska a Šlesvicka-Holštýnska. Na místě už je přitom nyní zhruba 20 000 policistů z celého Německa.

Kvůli napjaté bezpečnostní situaci v pátek dopoledne německý ministr financí Wolfgang Schäuble odřekl diskusi se studenty, která se měla uskutečnit v centru města. Ministr spravedlnosti Heiko Maas odsoudil násilné demonstranty. Prokazují podle něj medvědí službu těm, kteří chtějí protestovat v klidu.

Situace se začala zklidňovat až po začátku summitu, na který nakonec všechny delegace dorazily v pořádku, i když některé s menším zpožděním. Protestující přesto svou akci považují za úspěch, protože například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se koná v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem. Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou v pátek státníci také navštíví.

Uvězněná Trumpová

Maželka amerického prezidenta Trumpa Melania, která se měla účastnit doprovodného programu během summitu G20, kvůli demonstrantům nemohla opustit vilu v Hamburku, v níž přebývá. Informovala o tom agentura DPA.

První dáma USA Melania Trumpová je slovinská rodačka (na snímku z oficiální návštěvy Japonska). | Foto: Reuters

„Od policie jsme nedostali bezpečnostní povolení k opuštění domu," řekla DPA mluvčí americké první dámy. Součástí doprovodného programu pro partnery a partnerky státníků byla mimo jiné projížďka lodí hamburským přístavem, o kterou Trumpová přišla.

Melania Trumpová bydlí spolu se svým manželem ve vile, kterou hamburská radnice využívá pro hosty. Dům leží nedaleko centra přístavního města a je od čtvrtečního příletu Trumpa do Hamburku cílem zvědavců.

Druhý den protestů

Demonstranti se u hamburského přístavu začali scházet ve čtvrtek po 16.00 SELČ a k pochodu městem se zhruba 12 000 lidí vydalo kolem 19.00 SELČ.

Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok na twitteru zdůvodnila tím, že asi tisícovka lidí má zakrytý obličej, což není dovoleno.

K nevoli účastníků protestu nazvaného „Vítejte v pekle" policisté auty s vodními děly zablokovali další cestu. Policie také informovala, že zaznamenala ojedinělé házení lahvemi, které mířily na strážce zákona. 

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu. Z davu čítajícího několik tisíc lidí létaly lahve, dýmovnice a další předměty, zatímco policie nasadila vodní děla a pepřový sprej.

Na twitteru policie uvedla, že její příslušníky demonstranti napadli. Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor.

Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. „Policejní stát dělá vše proto, aby nás připravil o naše právo demonstrovat," řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail. Pořadatel nakonec demonstraci ukončil.

Při střetech s demonstranty bylo zraněno 76 policistů, většinou lehce, jeden z nich ale těžce. S odvoláním na policii o tom v pátek informovala agentura AFP, podle níž byli zraněni i nejméně dva demonstranti. Policie během násilností, které vypukly v předvečer summitu předních světových ekonomik G20, zadržela nejméně pět lidí.

Čtvrteční protest je považován za zatěžkávací zkoušku policie, protože se ho podle německých úřadů mohlo zúčastnit až 8000 k výtržnostem připravených levicových radikálů.

Rušný páteční program

Státníci kromě aktuálních politických problémů v pátek diskutují především o volném obchodu a boji proti změnám klimatu. V obou těchto otázkách jsou na jedné straně Spojené státy a na druhé další důležité země, včetně evropských států, ale i Číny nebo Japonska. Kancléřka Merkelová ale slíbila, že jako hostitelka summitu se bude snažit působit také jako prostředník.

„Role předsedajícího státu pro mě znamená, že budeme reprezentovat zájmy Německa i Evropské unie. Na druhou stranu, role hostitele také znamená, že uděláme všechno pro to, abychom našli kompromisy z hlediska problémů, které se týkají globalizace," prohlásila kancléřka.

Třeba v otázce pařížské klimatické dohody už dřív Merkelová, ale i francouzský prezident Emmanuel Macron řekli, že není kam ustupovat. Americký prezident Donald Trump přitom zahájil proces, kterým chce roky dojednávanou smlouvu vypovědět.

Na summit G20 dorazil také starosta New Yorku Bill de Blasio, který stejně jako další američtí guvernéři nebo starostové slíbil, že bude proti změnám klimatu dál bojovat.

Hojně sledovaná je v pátek také Trumpova schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem - setkají se spolu osobně vůbec poprvé. Všechny státníky večer čeká také koncert v nové budově Labské filharmonie.

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme