Nepokoje se arabským světem šíří dál. V Sýrii jsou největší za poslední roky

Nepokoje v arabských státech neutichají. Kromě válkou zmítané Libye pokračují boje mezi opozicí a vládními silami pokračují v Jemenu. Syrský režim prezidenta Bašára Asada pak čelí nejrozsáhlejším nepokojům za poslední léta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemen. Nepokoje ve městě Saná během pohřbu zabitých demonstrantů. | Zdroj: Reuters

Protivládní aktivisté v Sýrii požadují skoncování s korupcí i s výjimečným stavem, který platí už skoro padesát let. Roznětkou v Der'á bylo věznění 15 dětí, které psaly na zdi protivládní hesla - podobná těm, která viděly ve zpravodajství z Egypta a z Tuniska. Vláda už nařídila propuštění těchto školáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne.

„Z toho, že se nepokoje přesunuly už i do Sýrie, která má velmi výkonnou tajnou službu a má téměř padesát let výjimečný stav, je vidět, že je to s protesty opravdu vážné,“ poznamenal zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Boje mezi opozicí a vládními silami pokračují také v Jemenu. Do ulic hlavního města Saná údajně vyjely tanky a jemenský velvyslanec v Sýrii dnes rezignoval s tím, že po pátečním masakru, při kterém vládní síly zabily přes padesát demonstrantů, podporuje snahy opozice.

„Během několika hodin nebo dnů budeme svědky pádu dalšího diktátora, ale zároveň spojence Západu,“ podotkl Slezák. Nepokoje se mezitím přelily i do Saudské Arábie. Zatím jsou ale, v porovnání s jinými zeměmi, jen malé.

ak, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme