Nepokoje se soustřeďují na několika místech Káhiry

Stoupenci a odpůrci egyptské vlády bojují v centru Káhiry o náměstí Tahrír. Nepokoje přerostly v násilnosti včera odpoledne, od té doby prý v Káhiře zahynulo nejméně šest lidí, zraněných je přes osm stovek. Prezident Husní Mubarak je pod čím dál silnějším tlakem, aby rezignoval. On však chce ve funkci zůstat do zářijových voleb a někteří Egypťané s tím souhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protesty se soustřeďují na káhirském hlavním náměstí. | Foto: ČTK/AP

„Můžeme vyměnit prezidenta, ale ne hned. Vzpomeňte si, jak to bylo se Saddámem, odešel a začalo ničení,“ soudí jeden Egypťan.

Část opozice ale podmiňuje okamžitým odchodem Mubaraka zahájení dialogu s vládou. Ze zahraničí mezitím přicházejí další výzvy k ukončení násilností a rychlému předání moci v Egyptě. V podobném smyslu se dnes vyjádřil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Káhiře Anna Janků mluví o aktuální situaci v Egyptě v pořadu Svět o třetí na Rádiu Česko.mp3

„Situace se zhoršuje vždy až večer. Zatím armáda vytvořila na náměstí Tahrír kordón, aby rozdělila oba tábory – pro a opoziční proti prezidentu Mubarakovi. Policie vůbec nezasahuje, ta, co je na ulicích, je vysloveně jen dopravní policie. Armáda je absolutně neutrální,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků.

Na náměstí Tahrír dnes ovšem podle jejích slov proudí tisíce lidí a je těžké říci, kdo je kdo, zda jde o profesionální rváče používané egyptskou vládou, nebo jsou to „cizí“ lidé, například příslušníci Hamásu či Hizballáhu, či spontánní protestující.

Demonstrace jsou podle Anny Janků soustředěné jenom na dvě náměstí v centru Káhiry, která spojuje most, a na oblast Héliopole blízko letiště. Jinde je klid.

„Projela jsem dnes celou Káhiru a musím říci, že byla čistější než za normálních podmínek. Projížděla jsem i přes lidové čtvrti, kde uklízeli odpadky, zametali,“ říká.

V jiných egyptských městech se podle jejích slov situace pomalu uklidňuje, protesty proti prezidentu Mubarakovi a demonstrace na jeho podporu jsou již klidnější.

Opozice podle Anny Janků už začala jednat s vládou.

„Předseda vlády řekl mladým lidem: vyberte si deset lidí a přijďte, budeme mít dialog. Ale když někomu řeknete: ‚Já mám podmínku, uděláš tohle a pak s tebou budu mluvit,‘ tak to už není dialog,“ vysvětluje.

Helena Berková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme