Nepokoje v Egyptě se šíří a vyžádaly si už sedm obětí

„Jsem připraven vést zemi při přechodu k novému režimu,“ nechal se dnes slyšet egyptský opoziční předák Muchammad Baradej, než se z Vídně vydal do Káhiry, aby se připojil k pouličním protestům proti vládě prezidenta Husního Mubaraka. Ty dnes pokračovaly třetím dnem, i když v poněkud menším měřítku než počátkem týdne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace v centru Káhiry je napjatá.

Situace v centru Káhiry je napjatá. | Foto: Eva Petrlíková

Přesto došlo na několika místech ke střetům demonstrantů s policií, při nichž byl zabit další člověk. Zatčeno bylo už asi tisíc lidí, mezi nimi i zahraniční novináři. Protesty si tak vyžádaly už sedm obětí na životech a dnes se kromě metropole Káhiry a města Suezu rozšířily také do průmyslového centra Ismajlíja.

Nejhorší situace je podle spolupracovníka Českého rozhlasu Štěpána Macháčka právě v Suezu, kde dochází k přestřelkám mezi civilisty a policií. Od dnešního večera tam platí zákaz vycházení.

V centru Káhiry jsou podle Štěpána Macháčka desítky tisíc policejních těžkooděnců. Protesty se proto přesunuly do jiných částí metropole. Pátek a sobota jsou v Egyptě dny volna, proto se v následujících dnech očekávají větší nepokoje.

„Chtěl bych připomenout, že podobné protesty už byly patrné především od roku 2006, kdy začaly široké protestní sociálně-ekonomické akce. Byly to i protesty proti přístupu egyptské vlády k řešení blízkovýchodního konfliktu, konfliktu v Gaze, zásahu Američanů a Britů v Iráku. Těch protestů už bylo poměrně dost, protestující ale nevyzývali ke svržení systému, spíše k jeho reformě,“ řekl arabista z Ústavu mezinárodních vztahů Jaroslav Bureš.

Dodal, že současné protesty jsou daleko radikálnější, což zřejmě souvisí s celkovou politicko-ekonomickou a sociální krizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Jazairiová mluví o situaci v Egyptě v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Američané se už dali slyšet, že Egypt je sice velmi důležitý pro zachování stability v regionu, ale rozhodně potřebuje sociální a ekonomické reformy. Pokud padne prezident Mubarak, Spojené státy budou muset hledat náhradu, aby pak ten člověk, který povládne v Egyptě, zachoval současný trend,“ řekla v pořadu Stalo se dnes spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Jazairiová

Připomněla, že lidé v ulicích pocházejí zejména ze středních vrstev a protestují především proti korupci, nezaměstnanosti, útlaku a nesvobodě. V souvislosti s prohlášením Muchammada Baradeje o nutnosti provést zásadní sociální reformy uvedla, že v Egyptě žije pod hranicí chudoby více než čtvrtina obyvatel, přitom má Egypt obrovské příjmy.

Úspěšný příklad revoluce

Tuniský příklad je podle Jaroslava Bureše úspěšným příkladem revoluce, ze strany protestujících relativně „sametové“.

„Ten příklad je značně atraktivní, ale nelze dávat jasné pojítko mezi Egypt, Tunisko a na druhou stranu Jemen nebo Súdán, kde byly také určité nepokoje, protože Egypt a Tunisko stály v pelotonu reformovaných zemí. To jsou země, které nejrychleji otevírají svoji ekonomiku, privatizovaly,“ uvedl Jaroslav Bureš.

Také v Jemenu dnes demonstrovaly tisíce lidí proti prezidentu Sálihovi, který vládne zemi přes třicet let.

Pavla Jazairiová, Štěpán Macháček, Eva Presová, David Šťáhlavský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme