Nepokoje v Egyptě zasáhly místa, kde pracují čeští archeologové

Krize v Egyptě se prohlubuje. Rabování pokračuje a v ohrožení jsou ambasády i vzácné historické památky. Policejní ostraha totiž od soboty nefunguje. Lupiči se už dostali i na pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru, kde se vloupali do archeologických objektů. Právě v Abúsíru působí i čeští archeologové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stupňovitá pyramida v Sakkáře

Stupňovitá pyramida v Sakkáře | Foto: Jiří Hošek

„Teprve dopodrobna zjišťujeme, co se stalo. Naše expedice měla v příštích týdnech odletět podle plánu do Egypta a začít svou vědeckou činnost. Nicméně poslední politicko-společenské proměny v Egyptě nám to zřejmě poněkud ztíží. V současné době velmi těsně spolupracujeme s našimi egyptskými kolegy, kteří mají možnost se na archeologických lokalitách pohybovat a mapovat škody,“ říká šéf českého archeologického výzkumu v Egyptě Miroslav Bárta a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak současné nepokoje v Egyptě zasahují do významných archeologických lokalit mluvil na Rádiu Česko šéf českého archeologického výzkumu v Egyptě Miroslav Bárta

„Už nyní ale víme, že došlo k vážným poškozením unikátních památek v egyptském muzeu. Došlo k útokům na jednotlivé archeologické památky v Sakkáře a bohužel i v Abúsíru.“

Abúsír a Sakkára představují nejvýznamnější archeologické lokality v Egyptě. Nachází se na nich přibližně 70 procent pyramid Egyptské Staré a Střední říše. Česká expedice tam pracuje přes 50 let a je to největší česká zahraniční expedice.

Starověké památky jsou podle Bárty běžně zabezpečeny nepřetržitou policejní ostrahou. Všechny památky mají velmi dobře chráněné vchody. Když jsou ale bez dozoru, jedná se o velké lákadlo pro zloděje, kteří se snaží ukrást především takové památky, které se dají snadno odnést. Tedy například menší nádoby, malé reliéfy.

„Také dochází k tomu, že rozřežou část hrobky na menší kusy a ty odvezou pryč,“ uvádí Bárta.

„V našem zájmu je to, aby se situace v Egyptě rychle vyřešila a my mohli do Egypta odjet. Tam zjistíme škody a ve spolupráci s egyptskými úřady uvědomíme mezinárodní organizace typu Interpol,“ říká archeolog a dodává:

„Situace v Egyptě je velmi dynamická a zároveň velmi nebezpečná, protože mezi lidmi jsou zbraně a na pyramidových polích se v poslední době často střílelo. Samozřejmě když dochází k takovýmto společenským proměnám, památky jsou vždy až na posledním místě.“

Helena Berková, Martina Hanáčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme