Nepokoje v Kosovu dominují ministerské schůzce v sídle NATO

Bezpečnost v Kosovu, protiraketová obrana a předávání kontroly nad Afghánistánem domácí policii a armádě - to budou hlavní témata dvoudenního jednání ministrů zahraničí v centrále Severoatlantické aliance. Dnes se budou debaty točit kolem situace na kosovsko-srbských hranicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky | Foto: Vít Pohanka

Spolupráce ano, ale společný protiraketový systém nikoli - takové sdělení může vzejít ze schůzky ministrů zahraničí členských zemí NATO v Bruselu.

Podobně jako Evropská unie ani NATO nevěří, že by byl Bělehrad na severu Kosova úplně bez vlivu. Vláda by mohla přimět tamní Srby, aby nekladli odpor vojákům KFOR, kteří rozebírají barikády na cestách k hraničním přechodům z Kosova do Srbska.

Velitel mise ale nechce proti obyvatelům severního Kosova, kteří barikády postavili, použít veškeré prostředky. Znamenalo by to eskalaci násilí.

Ministři zahraničí aliančních zemí budou hledat cesty, jak pořádek na severu Kosova obnovit. Bez podpory z Bělehradu to ale asi nepůjde.

Při střetech s kosovskými Srby utrpělo minulý týden zranění devětadvacet vojáků.

Pavel Novák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme