Nepokoje v Řecku gradují, radikálové se znovu střetli s policií

Řecko prožívá největší nepokoje za několik posledních desetiletí. Poklidnou demonstraci odborářů v centru Atén po poledni narušila asi stočlenná skupina protestujících, která po pořádkových silách začala házet kameny a zápalné láhve. Policie proti nim použila slzný plyn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Aténách | Zdroj: ČTK

Bojištěm mezi policií a radikály se stala část náměstí nedaleko budovy parlamentu v Aténách. Po shromáždění odborářů se úplně změnila sestava lidí na náměstí - odboráře nahradili anarchisté a další radikálové, kteří postupovali k parlamentu. Policie proti nim opět nasadila slzný plyn a dělobuchy, ale demonstranti se po chvíli vždy znovu na náměstí vracejí.

Nepokoje vyvolané smrtí nezletilého chlapce při sobotním policejním zásahu pokračovaly i v noci na dnešek. K největším násilnostem došlo v centru Atén na ulici Patison. Řádění extrémního křídla demonstrantů odnesly desítky obchodů a bank. V rukou protestujících se opět objevovaly kameny i zápalné lahve.

Dnes Řecko navíc zažívá generální stávku, naplánovanou dlouho dopředu. Stávka silně narušuje dopravu, včetně letecké a námořní. Zvyšuje tlak na konzervativní vládu premiéra Kostase Karamanlise, kterou část obyvatel viní z ekonomických problémů, růstu nezaměstnanosti a poklesu mezd. Stávkuje odhadem dva a půl milionů lidí ze dvou odborových centrál GSEE a ADEDY, přibližně polovina všech pracujících v Řecku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nepokojích v Řecku mluvil v Ranním Radiožurnálu přímo z Atén zvláštní zpravodaj Jaromír Janev (moderoval Jan Pokorný)

Jaromír Janev, Marika Táborská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme