Nepokoje v Thajsku gradují. O život přišli už nejméně čtyři lidé

Thajská policie použila proti demonstrantům v Bangkoku slzný plyn a vodní děla. Je to poprvé od začátku protivládních protestů, co strážníci přešli k tvrdšímu zákroku. Nejméně 47 lidí při dnešním zásahu policisté zranili. Víkendové střety mezi příznivci a odpůrci vlády nepřežili 4 lidé a 60 dalších skončilo v nemocnici. České ministerstvo zahraničí doporučuje českým turistům, aby se místům demonstrací raději vyhnuli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Bangkoku pokračují. Demonstranti se snaží rozbít zátarasy | Zdroj: Reuters

Nepokoje v centru Bangkoku už trvají víc než týden a stále nabírají na síle. Olej do ohně přilily tisíce stoupenců současné vlády, kteřé v noci vyšly do ulic, aby veřejně podpořily premiérku Jinglak Šinavatru.

Protivládní demonstranti už obsadili kromě několika vládních úřadů také budovu státní televize a policejní základnu, na které tou dobou pobývala i premiérka. Předsedkyně vlády místo urychleně opustila a přesunula se prý na bezpečné místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protivládní protesty v Thajsku shrnuje Ondřej Himmer

Až do včerejška byly protesty bez násilí a vláda tvrdila, že proti veřejnosti hrubou sílu nepoužije. Teď už ale do hlavního města povolala několik tisíc vojáků. Loajalitu armády ale nemá jistou. Právě vojáci totiž po podobných protestech před sedmi lety nakonec svrhli jejího bratra Tchaksina. Ten nakonec musel uprchnout do ciziny, kde se skrývá před obviněním z korupce.

Demonstranti požadují odchod premiérky, která je podle nich jen prodlouženou rukou svého bratra. Proti rodině Šinavatrů, která disponuje obrovským majetkem, se dlouhodobě staví hlavně vzdělanější obyvatelé Bangkoku ze střední a vyšší třídy. Podporu má naopak mezi chudými obyvateli venkova a díky tomu také pravidelně v posledních dvanácti letech vítězí ve volbách.

Demonstranti požadují odchod premiérky, ta se ale opírá o masivní podporu v chudších venkovských oblastech, díky které jasně zvítězila v předešlých volbách.

„Tahle vláda byla řádně zvolená. Nebyla dosazená armádou jako ta před ní. Proč tohle dělají. Vždyť my jsme ten lid, který si jí zvolil,“ říká jedna ze stoupenkyň současné vlády, o kterých se podle tradiční barvy oděvu pro jednoduchost často hovoří jako o Červených tričkách.

Ondřej Himmer, Marína Dvořáková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme