Nepokoje v Uzbekistánu si vyžádaly už 9 obětí

Nejméně devět lidí přišlo o život a 34 dalších bylo zraněno při nepokojích, které vypukly ve městě Andižan v Uzbekistánu. Ozbrojení vzbouřenci vzali útokem místní vězení, ve kterém byli drženi lidé obvinění z islámského extrémismu. Do rukou vzbouřenců se dostala také kasárna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nepokoje v Uzbekistánu

nepokoje v Uzbekistánu | Zdroj: ČTK

Nepokoje v Andižanu se rozhořely den potom, co ulicemi města prošla pokojná demonstrace požadující propuštění z vězení 23 muslimských podnikatelů podezřelých z šíření islámského extremismu. Dnes v noci ozbrojenci zaútočili na věznici a osvobodili z ní podle agenturních zpráv několik tisíc vězňů. V některých ulicích Andižanu vyrostly barikády z autobusů a nákladních aut. Vzbouřenci podle ruských agentur požadují odstoupení prezidenta Islama Karimova.

Město je strategickým bodem v Uzbekistánu. Leží v hustě zalidněném Ferganském údolí, které je považováno za baštu islámu v této oblasti. Prezident Karimov odletěl do Andižanu, aby dohlížel na vyjednávání úřadů s rebely. Podle informací českého zastupitelského úřadu v Taškentu je jinde v Uzbekistánu klid.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme