USA 0:1 Česko

Neporozuměla jsem náladě voličů, přiznává v nové knize 'What happened' Hillary Clintonová

What happened? – Co se stalo? Tuto otázku si v titulu své nové knihy klade bývalá první dáma a ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová, která loni prohrála v souboji o Bílý dům s Donaldem Trumpem. V knize ho kritizuje, zabývá se ale i rostoucím vlivem Ruska na západní demokracie nebo svým dalším působením v politice.

Rozhovor Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová během předvolební kampaně a obálka její nové knihy. | Foto: Gage Skidmore | Zdroj: CC BY-SA 2.0

Lamentování. Tak by se podle šéfredaktora Aktuálně.cz Pavla Tomáška dala jedním slovem shrnout podstatná část knihy. „Objevuje se tam i lítost, konkrétně lituje toho, co mohla udělat jinak a neudělala,“ říká ve vysílá Českého rozhlasu Plus. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Lítost a nářek. Clintonová v nové knize řeší, jak mohla prohrát s Trumpem.

Clintonová v odpovědi na ústřední otázku knihy přiznává, že dostatečně neporozuměla náladě amerických voličů a zároveň nepochopila, jak moc jí rozumí Donald Trump. „Už ale neříká, jak se jí to mohlo stát. Trump v republikánských primárkách porážel jednoho soupeře za druhým, kteří byli tradičními politiky stejně jako ona,“ podotýká Tomášek. 

Podle něho už dnes američtí politici své voliče pochopili, je ale otázka, zda v souboji s Donaldem Trumpem dokážou zvítězit. Republikánská strana je rozložena a demokraté si musí vyjasnit, kolem jaké politiky se sjednotí. 

Novou tvář Demokratické straně by například chtěl dát senátor Bernie Sanders, který navrhuje zcela nový systém zdravotního pojištění. Je ale otázka, zda pro to bude mít podporu celé strany. „Clintonová ale jasně říká, že ani ona nikam nemizí. Byť už nehodlá kandidovat na nějaký politický úřad,“ uzavírá Tomášek. 

Nová kniha Hillary Clintonové doslova zaplnila regály knihkupectví. | Foto: Andrew Kelly | Zdroj: Reuters

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme