Nebudeme pokračovat v rozhovorech, pokud Spojené státy neupustí od nepřátelské politiky, uvedla KLDR

Severní Korea v neděli pohrozila, že nebude pokračovat v jaderných rozhovorech se Spojenými státy, pokud Washington neupustí od své „nepřátelské politiky“ vůči KLDR. Prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí přišlo po sobotní schůzce vyjednavačů obou stran, která „nesplnila očekávání“ Severokorejců. Pchjongjang prý bude na americkou změnu kurzu čekat jen do konce roku.

Pchjonjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Stockholmu se v sobotu setkaly týmy Severní Korei a Spojených států amerických. Ilustrační foto. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Ve švédské metropoli Stockholmu se v sobotu setkaly týmy vedené severokorejským vyjednavačem Kim Mjong-kilem a zvláštním vyslancem USA pro KLDR Stephenem Biegunem. Americké ministerstvo zahraničí následně hovořilo o „dobrých“ rozhovorech, které trvaly osm hodin. Dodalo, že přijalo pozvánku Švédů k novým jednáním za dva týdny.

‚Přišli s prázdnýma rukama.‘ Severokorejci ukončili jednání s USA o jaderném programu

Číst článek

„Spojené státy šíří zcela nepodloženou zprávu, že obě strany jsou otevřeny dalšímu setkání za dva týdny,“ reagovala v neděli severokorejská diplomacie v prohlášení, které zveřejnila státní agentura KCNA. Vyjednavač Kim Mjong-kil v sobotu, řekl, že Američané přišli na pracovní schůzku s prázdnýma rukama. Podle Pchjongjangu není pravděpodobné, že by USA do dvou týdnů dokázaly přijít s návrhem „úměrným očekávání KLDR“.

Severokorejské ministerstvo zahraničí označilo sobotní schůzku za „odpornou“. KLDR prý nehodlá vést další rozhovory, dokud Washington nepodnikne významný krok k zastavení „nepřátelské politiky“. Pchjongjang také uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un dává USA čas do konce roku, aby prokázaly v jaderných rozhovorech flexibilitu.

Pracovní schůzka vyjednavačů ve Stockholmu představovala první formální jednání o severokorejském jaderném programu od červnového setkání Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Pchanmundžomu na hranici mezi dvěma Korejemi. Tam se lídři dohodli, že oživí jednání, která stagnují od neúspěšného únorového summitu ve Vietnamu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme