Neprávoplatné manželství má podle Britů i Charles a Camilla

Sňatky více než jednoho milionu Britů jsou podle názoru právníků anglikánské církve neplatné. Oddávající faráři totiž při svatebním obřadu používali nesprávné formulace. Na Ostrovech se zároveň diskutuje sňatek prince Charlese a Camilly, civilním sňatkem prý Camilla přišla o právo na královský titul.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský princ Charles s chotí Camillou na návštěvě České republiky

Britský princ Charles s chotí Camillou na návštěvě České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Britský zákon o manželství z roku 1949 stanoví, že ohláška, jíž se veřejnost a anglikánská církev informuje o možných překážkách v cestě k manželství, musí mít přesné znění podle knihy základních modliteb z roku 1662. Daná formulace zní: Jestliže někdo zná důvod, proč by tyto dvě osoby neměly být spojeni v posvátném svazku manželství, ať jej projeví.

„Církev ale v roce 1980 přijala novou knihu modliteb s novou formulací a v té byla opomenuta právě slova o zákonném důvodu jako překážce manželství. Sňatky uzavřené podle nové formulace jsou tedy technicky neplatné,“ pospal situaci zpravodaj ČRo ve Velké Británii Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sňatků ve Velké Británii pohledem Milana Kocourka

Řešení situace ale není jednoduché. Proti opakování případně rušení sňatků se objevují i právní a lidové názory, že i když dle litery knihy základních modliteb nejsou sňatky technicky platné, pokud oba manželé věří, že jsou oddáni, pak se na ně vztahuje ochrana zákona.

Vzrušená debata o právoplatnosti sňatků ve Velké Británii za posledních třicet let i v souvislosti s připravovanou svatbou prince Williama a jeho snoubenky opět oživila debatu o správnosti manželství prince Charlese a jeho ženy Camilly

„Ti byli před pěti lety oddáni na windsdorské radnici. Civilní sňatky byly v Anglii zavedeny zákonem o svatebních obřadech z roku 1836. Paragraf 45 tohoto zákona ale stanoví, že civilní obřad se nevztahuje na členy královské rodiny. Díky dřívějšímu precedensu jiného sňatku v královské rodině nakonec veřejnost sňatek přijala. Teď se ale objevili názory, že v případě stanutí Charlese na trůně by Camilla neměla mít právo honosit se titulem královna,“ vysvětlil Kocourek.

Podle Kocourka nejspíš osud sňatku Charlese a Camilly bude takový, jak si bude přát většina Britů. Zvítězí-li ve veřejném mínění názory monarchistů, bude moci i Camilla být královnou.

Milan Kocourek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme