Nepřijatelné, protestují vegani a hinduisté proti britským bankovkám. Obsahují zvířecí tuk

Z čeho jsou vyrobené bankovky? Většina lidí asi bez zaváhání odpoví, že z papíru. Někteří si vzpomenou na jejich modernější verze, které jsou kvůli lepší ochraně proti padělání a větší odolnosti vyrobené z plastu. Právě takové jsou i britské libry. Pokud byste ale zkoumali jejich složení, našli byste tam i zvířecí tuk. Proti tomu v Británii protestovala také část veřejnosti, které tamní centrální banka nyní odpověděla.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpor proti novým pěti, 10 a 20librovým bankovkám se zvedl loni v listopadu.

Odpor proti novým pěti, 10 a 20librovým bankovkám se zvedl loni v listopadu. | Zdroj: Reuters

Bank of England uvedla, že po pečlivé a důkladné rozvaze a rozsáhlých konzultacích s veřejností se rozhodla zvířecí tuk dál používat.

Přechod na palmový olej by podle banky byl nákladný a vyvolal by otázky o tom, jestli je šetrný k životnímu prostředí.

Odpor proti novým pěti-, deseti- a dvacetilibrovým bankovkám se zvedl loni v listopadu. Petici proti nim podepsalo přes 130 tisíc lidí. Autoři tvrdili, že něco takového je nepřijatelné pro miliony veganů, vegetariánů, hinduistů, sikhů, vyznavačů džinismu i dalších obyvatel Spojeného království.

Polymer, ze kterého jsou bankovky vyrobené, obvykle obsahuje méně než 0,05 procenta zvířecího tuku. Podle Bank of England bankovky s podobným složením používá dalších víc než 30 zemí a stejný polymer je používaný i při výrobě platebních karet, mobilních telefonů, částí aut nebo kosmetiky.

K výrobě bankovek v hodnotě víc než devět miliard liber bude prý potřeba asi 50 kusů dobytka. Toho přitom loni v Británii porazili asi 2,8 milionu kusů.

Rozhodnutí britské centrální banky přesto kritizovala řada uživatelů na sociálních sítích, někteří poukazovali na to, že pro instituci jsou zjevně peníze až na prvním místě, před zodpovědným a etickým chováním.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme