Neshoda mezi Římem a Washingtonem trvá

Italové zveřejnili výsledky vyšetřování ohledně v Iráku zastřeleného agenta Nicoly Calipariho. Ten byl zabit začátkem března americkými vojáky cestou na bagdádské letiště po osvobození novinářky Giuliany Sgrenové, kterou krátce předtím propustili z měsíčního zajetí iráčtí únosci. Na okolnostech incidentu se neshodli s Američany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím | Foto: europa.eu.int

Podle jejich šetření šlo o tragickou nehodu, z níž nehodlají vyvozovat důsledky. Italové ale dávají vinu špatné organizaci, nezkušenosti vojáků a napětí. Shodnout se Řím a Washington nemohou ani na dostatečném varování či na rychlosti napadeného vozidla.

Američané tvrdí, že auto jelo rychlostí asi 80 kilometrů v hodině a mohlo tak znamenat nebezpečí. Sgrenová i další italský agent, který vozidlo řídil, hovoří o poloviční rychlosti. Italská vláda zatím zprávu nekomentovala. Závěry šetření plánuje představit italský premiér Silvio Berlusconi ve čtvrtek poslancům.

Milan Kopp, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme