Neshoda nad kapitolou zemědělství trvá

Česká republika se ohradila proti návrhům Evropské unie v zemědělství. Vyjednavač Pavel Telička během vstupních rozhovorů kritizoval Unii za to, že navrhuje pro české zemědělce nižší kvóty na některé komodity, než mají rolníci v jiných, srovnatelně velkých státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráva na pastvě | Foto: Jan Rosenauer

Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha byl Telička s několika návrhy Evropské unie v zemědělství velmi nespokojený. Kritizoval například neúměrně nízké kvóty na cukr nebo mléko, které neodpovídají současné produkci. Unie navíc podle něj stále nejeví snahu přiznat po rozšíření farmářům ze současných kandidátských zemí kompenzace za omezení produkce - tedy přímé platby.

"Já považuji úplně za absurdní, abychom nedostali přímé platby a kvóty zůstaly na té úrovni, jaká je. Za těch podmínek bychom za vyjednávací tým rozhodně nemohli doporučit vládě ukončení těchto jednání."

Telička věří, že Unie posoudí naše námitky a v dalších kolech jednání změní stanovisko. Technické rozhovory o zemědělství čekají českého vyjednavače už příští týden. Jednání o přímých platbách však přijde až na podzim.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich - jednání s EU

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme